Objazd studyjny - Wiosna 2019

Objazd studyjny „Z wizytą u siebie” - wiosna 2019

 

Już po raz drugi wyruszyliśmy wraz z dwudziestoma animatorami kultury z subregionu radomskiego  szlakiem społecznych działań twórczych. Ponownie przekonaliśmy się, że objazd studyjny to doskonałe narzędzie do poznawania regionu, odkrywania wyjątkowych inicjatyw oraz budowania i wzmacniania relacji. To również doskonałe źródło inspiracji i energii do działania.

Drugą edycję objazdu studyjnego „Z wizytą u siebie” rozpoczęliśmy 17 maja 2019 r. Majówką we Dworze w Rzucowie, którą zorganizowaliśmy w ścisłej współpracy z laureatami naszej nagrody. W niezwykłej scenerii i niezobowiązującej atmosferze podsumowaliśmy dotychczasowe osiągnięcia Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, a także konsultowaliśmy nasze dalsze plany. W spotkaniu wzięli udział m.in.: animatorzy związani z Programem, lokalni twórcy, przedstawiciele Mazowieckiego Instytutu Kultury, lokalnych samorządów i instytucji kultury, a także sympatycy MPEK i osoby wspierające naszych laureatów.  

 

Majówka w Rzucowie

 

Objazd rozpoczęliśmy w sobotę wizytą w Iłży, podczas której odwiedziliśmy Malinowy Chruśniak, iłżecki zamek i Miejsko-Gminną Bibliotekę. Wyprawie towarzyszyła niezwykła opowieść o Bolesławie Leśmianie i jego romantycznych związkach z miastem.
Następnie udaliśmy się do wsi Podkońce, gdzie gościły nas osoby zaangażowane w tworzenie świetlicy wiejskiej. O lokalnych działaniach opowiedziała nam Mariola Kruk, bibliotekarka, blogerka i autorka słownika lokalnej gwary. 
Kolejnym punktem na mapie było Lipsko, w którym poznaliśmy uczestników oddolnej inicjatywy Lipsko Śpiewa. Mieliśmy również zaszczyt być gośćmi rozgłośni Twoje Radio Lipsko. Dzień wypełniony muzyką i poezją zakończyliśmy spontaniczną wycieczką na potańcówkę w Sycynie.

 

 

W niedzielę udaliśmy się do Garbatki, przedwojennego letniska, którego położenie i architektura zauroczyły uczestników wyprawy. Zostaliśmy oprowadzeni po Zespole Szkół Drzewnych, który nie tylko kształci przyszłych leśników, rzeźbiarzy i renowatorów, ale również prowadzi warsztaty i plenery artystyczne.

 

Garbatka Letnisko

 

Na zakończenie poznaliśmy dwie inicjatywy teatralne realizowane w Pionkach. Pierwszą z nich był Teatr Pralnia, współtworzony przez podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy. Odwiedziliśmy pracownię, w której powstają wyjątkowe maski i scenografie, zobaczyliśmy także próbę do spektaklu Czerwony Kapturek, w którą zaangażowali się uczestnicy objazdu. Drugą inicjatywą był spektakl Gloria Victis, grany przez młodzież w siedzibie przedwojennego kasyna - obecnie Centrum Aktywności Lokalnej. Przedstawienie powstaje w formule teatru dokumentalnego i porusza temat patriotyzmu w oparciu o trudną historię Pionek.

 

 

 

Więcej zdjęć z objazdu oraz relacje uczestników można znaleźć na naszym Fanpage’u:
Majówka we Dworze w Rzucowie
Drugi dzień objazdu studyjnego
Trzeci dzień objazdu studyjnego

 

****

Jak można było dołączyć do objazdu?

Aby wziąć udział w naborze należało wypełnić formularz zgłoszeniowy: PRZEJDŹ DO FORMULARZA. Termin wysyłania zgłoszeń upłynął 6 maja o godzinie 10:00. Pamiętaj, że warunkiem udziału w działaniach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej jest obecność na Mapie Społecznych Działań Twórczych.

Szczegółowy Regulamin naboru oraz uczestnictwa w Objeździe studyjnym „Z wizytą u siebie” znajduje się w załączniku do artykułu.


Załączniki:

regulaminnaboruobjazdwiosna2019.pdf - pobrań: 858, rozmiar: 62,83 KB

Dołącz do programu!