Objazd studyjny - Jesień 2019

Objazd studyjny "Z wizytą u siebie" to jedno z najważniejszych działań Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej wzmacniające animatorów i animatorki. To wycieczka po bardzo niewielkim terenie, której trasę wyznaczają ciekawe inicjatywy społeczne i kulturalne w regionie. Specyfiką objazdu jest to, że gospodarze i gospodynie miejsc jeżdżą wraz z jego uczestnikami i uczestniczkami. Ważna jest atmosfera wspólnej podróży, kolektywnego doświadczenia, które pozwala nawiązać relacje. Na objazd zapraszamy nie tylko osoby działające w instytucjach czy organizacjach, ale także w grupach nieformalnych, czy też dopiero rozpoczynające swoją działalność społeczną i kulturalną - jak na przykład sołtysów wsi, chcących czerpać inspiracje od innych. 

 

 

Pierwszy objazd MPEK po subregionie ostrołęckim odbył się w ostatni weekend października. W piątek 25.10.2019 zainaugurowaliśmy program w siedzibie partnera regionalnego programu - Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Z pomocą zespołu muzeum zorganizowaliśmy przyjęcie dla osób działających lokalnie. Pełnomocnik programu Anna Świętochowska przedstawiła możliwości wsparcia edukatorów i edukatorek, a także plany MPEK w subregionie ostrołęckim - objazdy studyjne, nagrodę za Społeczne Działania Twórcze, warsztaty. 

Wraz z dyrekcją Mazowieckiego Instytutu Kultury, Magdaleną Ulejczyk i Izabelą Bednarczyk wręczyliśmy ogólnomazowiecką nagrodę dla przedsiębiorczych animatorów i animatorek - ALTERGRANT, przyznawaną za współpracę międzysektorową w finansowaniu kultury. Nagrodę otrzymali Michał Wiśnicki z Towarzystwa Przyjaciół Chorzel, Mariola Kruk z grupy nieformalnej z Podkońc i Emilia Frydrych z Forum Pruszków. Imprezę zakończył koncert muzyki klasycznej inspirowanej tańcami kurpiowskimi w wykonaniu Adama Tańskiego i kwartetu smyczkowego, poczęstunek oraz działania integracyjne mapujące subregion. Kapela "Miód na serce" porwała nas do spontanicznego tańca, a Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej zaprezentowało swoje zeszyty historyczne.

 

 

W sobotę rankiem ruszyliśmy w podróż. Pierwszym przystankiem na naszej trasie był Przasnysz, gdzie przyjęła nas Pracownia Batiku Mamut i Tomasz Jakubowski. Zrobiliśmy wspólnie batik oraz wybraliśmy się na spacer szlakiem przasnyskich rzeźb i murali. Z Przasnysza wyruszyliśmy do Jednorożca gdzie Maria Weronika Kmoch i Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" opowiedzieli o archiwach społecznych, wystawach plenerowych i wycieczkach z kapliczką w tle. Wątek kontynuował Michał Wiśnicki i Towarzystwo Przyjaciół Chorzel, którzy oprowadzili nas po swoim mieście prezentując działania twórcze i historyczne, a także plany na przyszłość - festiwal kultury pogranicza Limes, do którego współtworzenia zostaliśmy zaproszeni. Na koniec pojechaliśmy do Bandyś na zaproszenie Kontynuatorek Tradycji - grupy śpiewu tradycyjnego współtworzonej przez przedstawicielki młodego i starszego pokolenia, animowane przez artystkę Olgę Stopińską. W Bandysiach słuchaliśmy pieśni przy ognisku, a następnie tańczyliśmy w starej szkole do muzyki "Sobotniego Grania" i kapeli “Miód na serce” z prowadzeniem wodzireja Kazimierza Trzaski. Tak zakończył się pierwszy dzień wspólnej podróży. 

 

 

Pierwszym przystankiem w niedzielę była Ostrów Mazowiecka, gdzie Dominika Potomska i Paweł Pecura wraz ze współpracownikami i współpracowniczkami pokazali nam niemal wszystkie obiekty kultury w mieście, a Roksana Grzegrzułka opowiedziała nieco o działalności Jatek i MDK. Wzięliśmy udział w grze terenowej i poznaliśmy historię miasta. Następnie zaproszono nas na śniadanie sąsiedzkie do ogrodu społecznego "Skwerek Obfitości", gdzie zjedliśmy jajecznicę z 240 jaj, piekliśmy kiełbaski i rozmawialiśmy z mieszkańcami i mieszkankami miasta. Choć trudno było wyjeżdżać, wyruszyliśmy do Makową Mazowieckiego, gdzie Anna Winiarek opowiedziała nam o społecznych inicjatywach MDK - wystawach #sztukadlaludzi, prezentujących twórczość mieszkańców i Zaduszkach Muzycznych. Potem przeszliśmy do Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka", starej jesziwy, która ma szansę stać się nie tylko muzeum, ale też miejscem spotkań międzykulturowych i działań antydyskryminacyjnych w Makowie.

 

 

Objazd studyjny to intensywne doświadczenie wspólnego bycia, podróżowania i uczenia się. To okazja by lepiej poznać tych, którzy działają blisko, po sąsiedzku, nawiązać relacje, współpracę, wymieniać się zasobami i umiejętnościami. Po wspólnie spędzonych trzech dniach, wracamy do domów z nowymi kontaktami, inspiracjami i pomysłami na to, jak prowadzić społeczne działania twórcze w swoich miejscowościach. 

Maja Dobiasz-Krysiak 
ekspertka MPEK

Jak można było dołączyć do objazdu?

Szczegółowy Regulamin naboru oraz uczestnictwa w Objeździe studyjnym „Z wizytą u siebie” znajduje się w załączniku pod artykułem oraz na naszym profilu na portalu Facebook:  http://bit.ly/2pQpM0l.

Warunkiem udziału w działaniach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej była obecność na Mapie Społecznych Działań Twórczych oraz działanie na terenie subregionu ostrołęckiego. 

Tak było podczas poprzednich objazdów!

Relacje z poprzednich edycji Objazdu studyjnego „Z wizytą u siebie”: 
-> jesień 2018 
-> wiosna 2019 

 

Załączniki:

regulaminnaborujesien2019.pdf - pobrań: 768, rozmiar: 62,03 KB

Dołącz do programu!