Alicja Gryz-Wasil
Alicja Gryz-Wasil
 

Z wykształcenia – dziennikarka (z doświadczeniem pracy w lokalnych mediach). Z zamiłowania – muzyk: występowała w musicalach: „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze” w reż. Wojciecha Kępczyńskiego oraz „Trenach” Edwarda Wojtaszka, była wokalistką zespołu „Alicetea”, z którym nagrała płytę „Muzyka – moja broń”. Z wyboru – animatorka kultury.


Jak zaczęła się jej przygoda ze społecznymi działaniami twórczymi?
Początkowo działała społecznie, włączając się aktywnie w struktury Stowarzyszenia Kobiet „Babia Góra”, realizując wydarzenia tj: Szafa Party czy kiermasz rękodzielniczy „Made in Radom”. Idea pracy z ludźmi i dla ludzi, tak ją pochłonęła, że postanowiła porzucić pracę w mediach na rzecz działań animacyjnych. Najpierw pracowała jako główny specjalista ds. imprez w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach a obecnie jest kierownikiem ds. edukacji kulturalnej w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" w Radomiu.

Pracując w Pionkach starała się realizować jako organizator i lider w społeczności lokalnej, aktywizując ludzi do pozytywnej zmiany. Dzięki temu udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw, tj: trwanikowanie, kiermasze świąteczne czy poranki muzyczne, a także działania projektowe „Inspiracja płynie z tradycji” dofinansowane z funduszy FIO: Mazowsze Lokalnie.

Aktualnie zajmuje się edukacją kulturalną i animacją kultury na terenie miasta Radomia, które postrzega jako sumę działań kierowanych do mieszkańców, które kształtują ludzi, przygotowują ich do świadomego uczestnictwa w kulturze, rozbudzają wrażliwość estetyczną, a także inspirują do aktywności – zarówno kulturalnej, jak i obywatelskiej. Identyfikuje się mocno z misją MOK „Amfiteatr”: Budujemy więzi i budzimy emocje.
Do tej pory koordynowała dwa duże projekty: jeden szkoleniowy – „Radomskie Kadry Kultury” w 2018 roku dofinansowane przez MKiDN oraz „Chytre baby i warchoły” w ramach programu „Lato w teatrze” 2019.

Dzięki funduszom ministerialnym oraz pochodzącym z od gminy miasta Radom w budynku przy ul. Daszyńskiego 5 powstała Pracownia Nowych Mediów, gdzie zabiega o wypełnienie luki w edukacji medialnej dzieci i młodzieży. Poza sekcyjną działalnością w PNM realizowane są projekty, które oparte są o interdyscyplinarność i wykorzystanie nowych technologii w działaniach kulturalnych i animacyjnych. Do tej pory udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw m.in. projekt #madrzycyfrowi – podczas którego powstał świetny pastiż znanego utworu.

„Daszyńskiego 5 – moje miejsce” to idea, którą wdraża w życie mimo niezbyt przychylnych, pandemicznych okoliczności. Powstanie miejsca otwartego na lokalne potrzeby, na ludzi i ich pomysły, na budowanie relacji i więzi, to marzenie, które zasługuje na realizację.
 
 

Dołącz do programu!