Fundacja Splot Pamięci
Fundacja Splot Pamięci

 

Przedstawiamy Jolę Żubrowską i Jacka Karczewskiego z Fundacji Splot Pamięci, którzy chętnie zabiorą Was na historyczny spacer po Ostrołęce.

Jakie działania realizują?
Działają w oparciu o historie ludzi, miejsc, wydarzeń: odkrywają je, otaczają troską i starają się dawać im nowe życie. Ich baza terenowa i źródło inspiracji to Ostrołęka i Kurpie, czyli miejsce, z którego pochodzą. Prowadzą spacery historyczne, lekcje, wykłady, przybliżają historię miasta i regionu (czasem poważnie, czasem z przymrużeniem oka) prowadząc profil Goniec Ostrołęcki. Aktualnie pracują nad dwoma większymi projektami, które ujrzą światło dzienne jeszcze tej jesieni: wystawą plenerową i muralem o tematyce historycznej. Wytyczając kolejne trasy spacerów udowadniają, że nawet w mieście pokaleczonym przez wojny, mającym łatkę szarego i nieciekawego, można znaleźć ciekawe wątki do opowieści. Przekonują, że warto być czasem turystą we własnym mieście.

Zarówno inicjowanie, prowadzenie takich działań, jak i uczestnictwo w nich pozwala „wejść głębiej” w otaczającą rzeczywistość, poczuć związek z miejscem urodzenia bądź zamieszkania, poczuć się jego częścią. W przypadku inicjatyw sięgających do historii, dziedzictwa, ważne jest też budowanie mostu między pokoleniami, tworzenie okazji do słuchania i do bycia wysłuchanym. Jak piszą: „Najlepsze momenty podczas naszych spacerów to te, w których przestajemy być przewodnikami, bo głos zaczynają zabierać sami uczestnicy, mieszkańcy. Społeczne działania twórcze są także (lub przynajmniej: powinny być) jednym z filarów przemyślanego i prowadzonego z głową procesu rewitalizacji”.

Jak zaczęła się ich przygoda ze społecznymi działaniami twórczymi?
Jacek Karczewski zajmuje się historią XX wieku, zwłaszcza II wojny i lat powojennych, dlatego spotkania z ludźmi i słuchanie ich opowieści zawsze było dla niego ważne. Działania społeczne w oparciu o te historie zaczął realizować w ramach Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej, którego był jednym z założycieli w 2012.

Działania animacyjne i w pewnym stopniu też społeczne towarzyszą Joli Żubrowskiej od początku pracy zawodowej (od 9 lat zajmuje się edukacją muzealną). Natomiast początek działań realizowanych w jej rodzinnym mieście, jest efektem spotkania kilka lat temu ludzi o pokrewnych pomysłach na ożywienie tego miejsca.

Dołącz do programu!