Maria Kłosiewicz
Maria Kłosiewicz

 


Jest sołtyską Grzegorzewic – jednej z wsi goszczących animatorki kultury w ramach rezydencji animacyjnych MPEK. Społeczne działania twórcze to dla niej okazja do zbudowania więzi między mieszkańcami oraz sposób budowania lokalnej tożsamości. Jak pisze: „Mamy piękną mazowiecką wieś z bogatą historią, trochę zapomnianą, ale wartą przypomnienia”. 

Jakie działania realizuje?
Zaczęło się od wspólnego spotkania wigilijnego, na którym, pierwszy raz w Grzegorzewicach, pojawił się Święty Mikołaj i atrakcje dla dzieci. Obecnie nadal działa z najmłodszymi mieszkańcami sołectwa. Organizuje konkursy plastyczne o różnej tematyce, m. in. z okazji 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim, Pierwszego Dnia Wiosny, konkurs na Wielkanocną Pisankę.

Nie zapomina również o Seniorach – jest w trakcie pozyskiwania środków na zakup kijków do nordic walking. Mieszkańcy i mieszkanki wsi wspólnie zdecydowali, że jest to taka dyscyplina sportu, która zintegruje i tych młodszych, i tych starszych. Jak pisze: „Myślę o wszystkich Mieszkańcach – każdy z nas jest wyjątkowy i ma wiele ciekawych historii do opowiedzenia”.

Jak zaczęła się jej przygoda ze społecznymi działaniami twórczymi?
Od kiedy tylko pamięta była związana twórczo ze swoją Małą Ojczyzną. Recytowała wiersze w Dworku Wojciecha Siemiona w Petrykozach, tańczyła w zespole tańca ludowego przy Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Józefinie... A społecznikiem jest z natury, bo lubi pomagać. Wierzy, że każdy, nawet najdrobniejszy gest pomocy, wróci do nas.

Odwagi do szerzej rozumianych działań społecznych nabrała, kiedy to została sołtyską Grzegorzewic. Mieszkańcy obdarzyli ją zaufaniem. Poznała i w dalszym ciągu poznaje wspaniałych ludzi, którzy wierzą w jej pomysły i chcą je wspierać.

„Od początku powtarzam, gdzie bym nie była i z kim bym nie rozmawiała: mam wielkie szczęście być sołtysem w Grzegorzewicach. W pięknej miejscowości, w której mieszkają i przebywają wspaniali Ludzie!”

Animatorką-rezydentką MPEK w Grzegorzewicach w gminie Żabia Wola została Paula Kinaszewska

 

Dołącz do programu!