A- A A+
vimeo facebook
Ćwiczenia z (nie)porozumienia
15 // 09 // 2023
Ćwiczenia z (nie)porozumienia
warsztaty komunikacji wspierającej współpracę dla liderek i liderów kultury
NABÓR ZGŁOSZEŃ ZAKOŃCZONY

Umiejętności dochodzenia do porozumienia, dbania o precyzję i jasność komunikatów w wyrażaniu siebie, budowania kultury dialogu, pracy z konfliktem to podstawowe kompetencje liderskie i chcemy wesprzeć osoby zarządzające zespołami w instytucjach kultury w ich rozwijaniu.

Program ćwiczeń opiera się na Porozumieniu bez Przemocy wg M. Rosenberga. Warsztaty będą angażujące, z przestrzenią na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami oraz w bezpiecznej atmosferze ćwiczyć wyrażanie siebie.

Na czym polega Porozumienie bez Przemocy?

Porozumienie bez Przemocy jest modelem komunikacyjnym, który pozwala patrzeć na świat i relacje bez wyuczonych filtrów. Dzięki modelowi zamiast zwyczajowo mówić o interpretacjach sytuacji i dochodzić kto ma rację, skupiamy się na faktach budując wspólną perspektywę i przestrzeń do wzajemnego zrozumienia. Uwzględniamy w tym również emocje, aby lepiej zrozumieć siebie i rozwijać swoje człowieczeństwo, które jest ważne także w relacjach służbowych. Zamiast skupiać się na jednym rozwiązaniu otwieramy się na wiele dostępnych rozwiązań, które dbają o ważne potrzeby – nas samych, drugiego człowieka oraz całej organizacji. Przykładamy wagę również do formułowania możliwych do spełnienia próśb, które z jednej strony troszczą się o ważne potrzeby, a z drugiej są konkretne i wykonalne. W ten sposób dbamy o produktywność i o relacje.

Dla kogo są ćwiczenia?

Jeśli zarządzasz instytucją kultury, kierujesz zespołem, pełnisz rolę kierowniczą, a Twoją codziennością jest praca z ludźmi to Ćwiczenia z (nie)porozumienia są dla Ciebie.

Będziemy pracować w kameralnej grupie, aby zapewnić komfort oraz budować bezpieczną i życzliwą atmosferę otwartości.

Zależy nam na stworzeniu grupy, która będzie dla siebie wsparciem w trakcie trwania cyklu, z tego względu zastrzegamy sobie wybór jedynie 15 osób, zdecydowanych i zmotywowanych do udziału w warsztatach: minimum 10 osób z terenu woj. mazowieckiego poza m. st. Warszawą oraz maksymalnie 5 osób działających w instytucjach kultury na terenie m.st. Warszawy.

Udział w programie jest bezpłatny.

Co zawiera program?

  • 10-12 października, warsztaty wyjazdowe, Wprowadzenie do komunikacji opartej na NVC, miejsce: Poza schematem, Nuna k. Nasielska

Zakres tematyczny:

- Elementy wspierające porozumienie i współpracę; źródła konfliktów.
- Wprowadzenie do NVC, model 4 kroków = 4podstawowe rozróżnienia.
- Potrzeby a strategie; dojście do potrzeb jako droga do znajdowania porozumienia.
- Żądania a prośby oraz zawieranie umów.
- Postawa oraz narzędzia służące aktywnemu słuchaniu.

  • warsztaty on-line:

14 listopada, ZOOM, godz. 10:00 - 14:00, Słuchanie trudnych komunikatów.

28 listopada, ZOOM, godz. 10:00 - 14:00, Wyrażanie siebie jasno i precyzyjnie z troską o drugą osobę.

12 grudnia, ZOOM, godz. 10:00 - 14:00, Rozwiązywanie konfliktów w oparciu o potrzeby.

  • 1h indywidualnej konsultacji z trenerką (termin będzie ustalany indywidualnie z każdą z osób uczestniczących) - rozmowa z trenerką mająca na celu wsparcie w znajdowaniu rozwiązań dla indywidualnych trudnych sytuacji z życia zawodowego.

Zapisy i warunki:

Aby wziąć udział w naborze do cyklu warsztatowego należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w dole strony.

Nabór trwa od 1 września do 15 września. Do 19 września zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Zapewniamy nocleg, wegetariańskie wyżywienie oraz transport 10 października z Warszawy do Nuny i powrót 12 października z Nuny do Warszawy.

Warunkiem udziału w cyklu jest zadeklarowanie uczestnictwa we wszystkich warsztatach cyklu w wyżej podanych terminach.

O miejscu warsztatów stacjonarnych i noclegu

Dom jest duży, ma 380 metrów, a przestrzeń dokoła to kilka hektarów natury, w tym las, staw. W domu są 2 sale o powierzchni ponad 100 m2 (każda z kominkiem i dostępnym drewnem) oraz 7 łazienek. Nie ma typowych pokoi z łazienkami, przestrzeń jest tak zorganizowana, aby umacniać poczucie wspólnoty:
wszystkie łóżka są pojedyncze, z materacami i pościelą, przy każdym znajduje się stolik oraz lampka nocna, zapewnione są ręczniki. Przestrzeń do spania zorganizowana jest na przestronnym poddaszu, 2 zamykane pokoje – jeden 3 osobowy, jeden do 5 osób oraz otwarta przestrzeń, na której też są łóżka. Dodatkowa
sypialnia zaaranżowana będzie w jednej z sal warsztatowych.

 

Trenerki:

Brygida Dynysiuk - trenerka, mediatorka, coachka

Fascynuje mnie, w jaki sposób język wpływa na to jak się czujemy i jakich dokonujemy wyborów. Dlatego prowadzę warsztaty rozwijające umiejętności komunikacyjne, facylituję trudne rozmowy oraz prowadzę mediacje. Rozwój osobisty jest moją pasją i praktyką. Jest to mój wkład w budowanie świata, w którym sposobami na rozwiązywanie trudności personalnych są zaufanie, dialog i kreatywność. Od 2010 roku zgłębiam Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), a od 2019 jestem certyfikowaną trenerką w tym nurcie. Specjalizuję się w obszarze rozwoju umiejętności komunikacji i dbałości o jakość relacji i współpracy. Pracuję z osobami i zespołami doświadczającymi trudności w komunikacji, napięć i konfliktów, aby odbudować relacje i zaufanie a także podnieść jakość współpracy. Prowadzę i współprowadzę warsztaty z Porozumienia bez Przemocy dla biznesu (m.in. dla: Bonduelle, Dentons, Kompania Piwowarska) oraz dla organizacji pozarządowych (Akcja Demokracja, Fundacja Mamy Głos, Fundacja Wileńszczyzna, Instytut Edukacji Pozytywnej). Współpracuję też ze Szkołą Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, Strefą NVC w Gdańsku, a od października 2021 również z Uniwersytetem SWPS w ramach studiów podyplomowych Komunikacja w organizacji oparta na empatii. W Leance prowadzę i współprowadzę warsztaty z mediacji w duchu NVC w ramach Studium Mediacji oraz współtworzę kurs Przywództwo oparte na NVC. Jako mediatorka wspieram pary, zespoły z organizacji biznesowych i społecznych oraz ruchy społeczne. W roku 2019 współprowadziłam mediację pomiędzy policją a aktywistami klimatycznymi blokującymi ruch w centrum Warszawy. Wynikiem tej mediacji było pokojowe zakończenie blokady. Jako mediatorka łączę różne podejścia – sprawiedliwość naprawczą, NVC, socjokrację i uzgodnienia systemowe. Swoje doświadczenie zdobywane w praktyce przekładam na to, w jaki sposób dzielę się Porozumienia bez Przemocy podczas warsztatów.

Magdalena Barańska - trenerka, mediatorka

Moją pasją jest wspieranie osób we wzajemnym zrozumieniu i szukaniu rozwiązań, które działają dla wszystkich. Niestety w szkole nie ma takiego przedmiotu. Świadomie rozwijam tę umiejętność od 2008 roku, kiedy poznałam Porozumienie bez Przemocy. Współtworzę Strefę Porozumienia, gdzie oferujemy wsparcie dla osób w konflikcie, oraz międzynarodową uczącą się społeczność Nonviolent Global Liberation, a w jej ramach – system rozwiązywania konfliktów i przepływu zasobów. Prowadzę sesje coachingowe, mediacje, szkolenia oraz facylituję spotkania, na których grupy podejmują decyzje.

 

Warsztaty organizowane są w ramach projektu Mazowiecka Akademia Kadr Kultury finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 

Koordynacja i kontakt w sprawie udziału:

Natalia Roicka
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl

Załączniki:

regulamin-udzialu-w-cwiczeniachfinal.pdf - pobrań: 295, rozmiar: 169,68 KB
  • Brak komentarzy