Tworzymy przestrzeń wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, inspiracji, wiedzy i wsparcia. Zapraszamy osoby zarządzające instytucjami kultury na comiesięczne tematyczne zoomowe kawy!
Każde spotkanie poświęcamy ważnemu tematowi - wyzwaniu, z którym mierzą się instytucje kultury. Na każde spotkanie zapraszamy eksperta/ekspertkę, który(a) pomoże znaleźć odpowiedzi na najbardziej palące pytania. Ale tak naprawdę najważniejszymi ekspertami jesteście Wy - podzielcie się swoim doświadczeniem z innymi. Zapraszamy na kawę i do rozmowy, poznajmy się :)
Kiedy najbliższa kawa? 27 maja, godz. 10:00 - 11:15
Jaki temat? O włączaniu migrantów
Gdzie? platforma ZOOM
Jak się na nią dostać? przesyłając zgłoszenie (formularz zgłoszeniowy dostępny w dole strony) lub klikając bezpośrednio na link do spotkania.
Tym razem porozmawiamy o tym kim są migranci i migrantki z Ukrainy w Polsce. Jakie są ich potrzeby kulturalne? Na jakie ograniczenia napotykają w dostępie do kultury i czy oferta kulturalna domów kultury w jakichś sposób ich/je włącza? Poszukamy również dobrych praktyk współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy domami kultury a migrantami. Na spotkaniu zaprezentowane będą także wnioski z pilotażowego badania Federacji Mazowia, dotyczące tworzenia oferty kulturalnej dla migrantów i migrantek ekonomicznych w mniejszych miejscowościach w woj.mazowieckim, jak i barier we włączaniu ich w działania instytucji kultury.
Naszymi gościniami będą: Myroslava Keryk - historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, koordynatorka projektów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktorka naczelna miesięcznika „Nash Vybir”. W swojej codziennej pracy łączy projektowanie i realizację działań integracyjnych skierowanych do migrantów w Polsce z projektami badawczymi z zakresu studiów migracyjnych. Jest autorką wielu artykułów i raportów dotyczących sytuacji migrantów ukraińskich w Polsce. Jest członkinią Komisji ds. Migracji działającej pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP. Otrzymała ona nagrodę „Złote Wachlarze” przyznawaną przez IOM Polska za działania na rzecz integracji imigrantów oraz nagrodę Metropolity Lubelskiego Memoria Iustorum za działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, a w 2020 r. ona otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.
i Anna Czyżewska - etnolożka, a także trenerka i animatorka kultury. Od 15 lat związana z sektorem pozarządowym, przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna i Federacją Mazowia. Zrealizowała bardzo wiele różnych projektów animacyjnych (np. jednodniowe muzea), dokumentalnych (np. projekt skanseny.net czy „Polskie ślady w Macedonii), popularyzacyjnych (np. „Miejska ścieżka. Warszawskie Audioprzewodniki”, „Etnografia do kieszeni” czy „Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi”). Współzakładała niezależne centrum kultury „Pracownia Duży Pokój” w Warszawie. Prowadzi badania i diagnozy (m.in. dla ośrodków kultury w ramach programu Dom Kultury+), a także szkolenia dla kadr kultury (np. dotyczące pisania projektów), obecnie wspiera program BMK Mazowieckie.
Masz pytania? Napisz :)
Kontakt:
Natalia Roicka
Dział Edukacji
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl