A- A A+
vimeo facebook
Z „potrzasku dostępności” do przyjemności włączania czyli: o dostępności dla dyrektorów_ek instytucji kultury
30 // 09 // 2021
Z „potrzasku dostępności” do przyjemności włączania czyli: o dostępności dla dyrektorów_ek instytucji kultury
Kultura Włączania 2021
NABÓR ZAKOŃCZONY
Z jednej strony ustawa straszy, budżet ogranicza, a publiczność oczekuje rozwiązań. Z drugiej strony: wiemy, że to ważne, zależy nam, chcemy, ale nie zawsze wiemy jak…

Prawo nie rodzi wątpliwości: nasze instytucje - ich przestrzenie, program i komunikacja muszą być dostępne dla wszystkich. Robimy dużo i bardzo różnych wydarzeń, w „realu” i na „onlajnie”. Wszystko przy ograniczonych zasobach ludzkich, lokalowych i finansowych.

Wskazaliśmy_łyśmy koordynatorów_ki dostępności, wysłaliśmy ich_je na warsztaty i szkolenia. Wracają z nich wyposażeni_one w nową wiedzę i umiejętności, ale także z pakietem wytycznych, którym często ciężko nam sprostać.

To spotkanie ma na celu wspomóc osoby odpowiedzialne za prowadzenie instytucji kultury w ich wysiłkach na rzecz dostępności: wyposażyć nie tylko w wiedzę i narzędzia, ale przede wszystkim omówić wyzwania związane z zarządzaniem dostępnością w organizacji i wspólnie poszukać rozwiązań.

To czas na szczerą rozmowę zarówno o pożyteczności dostępności i poszukiwaniu ideału, ale także o praktycznych dylematach dostępności i o tym, gdzie i kiedy jest miejsce na kompromis (i jak on może wyglądać).

Dla kogo? Warsztaty są skierowane do kadry zarządzającej instytucjami kultury w województwie mazowieckim.

Kiedy i gdzie? Warsztaty odbędą się w dniach 15-17.10.2021 w Ciechanowie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy także zakwaterowanie i wyżywienie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 7.10.2021 r.

 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Kultura włączania Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Partnerem projektu jest Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

 

Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Prowadzący:

Agata Etmanowicz

Prezeska Fundacji Impact, robotnica kultury. Całe zawodowe życie związana z sektorem kultury - w różnych rolach i z różnych perspektyw. Od ponad dekady, wraz z Fundacją Impact zajmuje się odczarowywaniem codziennej pracy w kulturze dzięki usytuowaniu publiczności w sercu wszystkich działań organizacji - “łącząc kropki”: procesowo, w oparciu o refleksję, bazując na tym co w organizacji najmocniejsze. Impact pracuje w całej Europie zgodnie ze strategicznym podejściem audience development (budowania publiczności), ale w oparciu o filozofię audience engagement (zaangażowania publiczności). Współpracuje zarówno z artystami, grupami branżowymi, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Zawsze w oparciu o własne narzędzia i we współpracy. Zaprojektowała też i przeprowadziła pierwsze procesy i programy audience development dla Europejskich Stolic Kultury. Promuje podejście, łączące budowanie publiczności i dostępność, które nazywa A2 (od ang. audience development & accessibility). Wspólnie z Fabryką Sztuki w Łodzi współtworzy ART_INKUBATOR - miejsce, które wspiera rozwój młodych, kreatywnych przedsiębiorców, tak lokalnie, jak i międzynarodowo. Współzałożyła Fundację Polska Bez Barier z ramienia której m.in. koordynowała dostępność Orange Warsaw Festival. Była (i nadal bywa) producentką, realizatorką, koordynatorką, czy kuratorką projektów mniejszych i lokalnych, ale także całkiem sporych, międzynarodowych. Zdarzało jej się także zajmować polityką kulturalną - zarówno lokalnie oraz na poziomie UE, a przez parę lat negocjować z ramienia Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zadaje dużo pytań. Słucha, pisze i gada. Jest autorką i współautorką publikacji książkowych i artykułów. Ma na koncie ponad setkę wystąpień konferencyjnych i blisko tysiąca przeprowadzonych warsztatów. Nie jest jednak trenerką, jest robotnicą kultury, praktyczką.

 

Rafał Lis

Historyk sztuki, trener i społecznik. Aktywista na rzecz dostępnej kultury i sztuki. Szkoleniowiec i koordynator projektów w Fundacji Polska bez Barier. Współpracownik Fundacji Impact. Konsultant ds. dostępności w Teatrze Starym w Lublinie. Jeden z pierwszych koordynatorów dostępności w Polsce. Wdrażał procesy związane z dostępnością w instytucjach kultury i instytucjach wsparcia biznesu. Dostępnościowe działania rozpoczął od współpracy ze środowiskiem Głuchych i słabosłyszących przy projektach dotyczących sztuki w przestrzeni publicznej. Autor audiodeskrypcji dzieł sztuki i architektury, którego pasją jest audiodeskrypcja prowadzona na żywo. Współtwórca publikacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia, w tym przewodników po instytucjach kultury oraz przestrzeniach publicznych. Edukator specjalizujący się we współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub kondycją ze spektrum autyzmu. Członek Sieci Liderek i Liderów Dostępności przy Fundacji Kultury bez Barier. Laureat 1. Edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Współpracował między innymi z Europejską Fundacją Kultury Miejskiej, Galerią Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER.

 Zgłoszenie na warsztaty:


Nabór zakończony.

 

Kontakt:

Magdalena Różycka
Dział Edukacji
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 661 660 994
e-mail m.rozycka@mik.waw.pl

Załączniki:

ramowy-program-warsztatu.pdf - pobrań: 626, rozmiar: 461,52 KB
  • Brak komentarzy