
W latach 2014–2020 na zlecenie Mazowieckiego Instytutu Kultury realizowano badanie dostępności instytucji kultury dla osób z różnymi niepełnosprawnościami w miastach powiatowych województwa mazowieckiego. Brano przy tym pod uwagę dostępność architektoniczną, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, oraz dostępność programową. Analizowano dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także dla osób z innych grup z ograniczoną mobilnością lub szczególnymi potrzebami, np. osób starszych czy z małymi dziećmi.
W latach 2014–2017 ocenę dostępności realizowało Biuro Planowania Dostępności. W latach 2018–2020 audyty dostępności przeprowadzała Fundacja Polska Bez Barier.
W latach 2014–2020 przeprowadzono więc co najmniej ocenę dostępności w 112 instytucjach kultury znajdujących się w 32 miastach powiatowych, dwóch miastach na prawach powiatu oraz dwóch miastach niebędących miastami powiatowymi. Oznacza to, że ocena dostępności objęła niemal wszystkie miejscowości powiatowe województwa.
Każda z instytucji, którą przeanalizowano, otrzymała swój indywidualny raport dostępności wraz ze szczegółowymi rekomendacjami. Zebrane w latach 2014–2020 dane wydają nam się jednak niezwykle istotne, dlatego postanowiliśmy podjąć próbę przedstawienia ich w formie zbiorczej. Daje to możliwość ogólnego spojrzenia na dostępność instytucji kultury zlokalizowanych w miastach powiatowych województwa mazowieckiego dla osób z różnymi potrzebami.