A- A A+
vimeo facebook
Z Bugiem. Spływ śladami Zygmunta Glogera
19 // 07 // 2019
Z Bugiem. Spływ śladami Zygmunta Glogera

„O pół mili poniżej Drohiczyna Bug robi wielki zakręt w kształcie podkowy. W łuku tym brzeg rzeki prawy, zewnętrzny, stanowi tu na prawie milowej długości jedną „buchtę”. Kto nieświadom znaczenia wyrazu „buchta”, temu przypominamy, iż każda rzeka na zakręcie, silniejszy ma prąd przy brzegu zewnętrznym tego zakrętu. Brzeg ten jest podrywany prądem wody i nazywa się właśnie „buchtą”. Dokładne zbadanie tych fizycznych przekształceń koryta, mogłoby rzucić pewne światło na olbrzymią przestrzeń czasu, potrzebną do ukształtowania takiego łożyska i całej doliny, jaką widzimy w obecnym jej stanie.”

Zygmunt Gloger, jeden z prekursorów polskiego krajoznawstwa, w 1903 roku wydał książkę „Dolinami Rzek". Opisał w niej swoje spływy 4 rzekami: Niemnem, Wisłą, Bugiem i Biebrzą.

W tym roku ukradkiem spoglądamy na Bug. Z fascynacją, ale czasem z przerażeniem kiedy słyszymy o inwestycjach mogących zagrozić rzece w jej obecnym kształcie.

Dlatego postanowiliśmy spłynąć w lipcu Bugiem śladami wielkiego krajoznawcy i zobaczyć, co jeszcze zostało z dzikiej rzeki, którą opisywał ponad sto lat temu.

Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszej "rekonstrukcji historycznej". Zamierzamy spłynąć odcinek rzeki od Terespola do Mielnika. Każdy chętny, który nie posiada własnego kajaka, będzie musiał go wypożyczyć - koszt to 60 zł za kajak za dzień.

Wydarzenie jest częścią projektu "Giganci krajoznawstwa. Rekonstrukcje" i jest współfinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Dzięki temu nie pobieramy opłat od uczestników spływu, ale będzie trzeba sfinansować sobie wypożyczenie kajaka i wikt.

https://www.facebook.com/events/407685660074798/

  • Brak komentarzy