A- A A+
vimeo facebook
I Konferencja Wolontariat w Kulturze
05 // 12 // 2016
I Konferencja Wolontariat w Kulturze

Pierwsze spotkanie praktyków i ekspertów

Tegoroczna edycja ma na celu wywołanie dyskusji wokół tematów dotyczących wartości i wizerunku wolontariatu w kulturze. Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznają się z najlepszymi przykładami wolontariatu z instytucji w całej Polsce. W programie konferencji przewidziane są zarówno spotkania z ekspertami, liderami najlepszych projektów wolontariatu w instytucjach kultury, warsztaty z zarządzania wolontariatem, a także możliwość integracji w gronie koordynatorów wolontariatu i samych wolontariuszy. Organizatorzy stworzą możliwość osobistego doświadczenia wolontariatu przez uczestników konferencji – podczas warsztatów zorganizowanych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa prac Ryszarda Kajzera mówiąca o wartościach wolontariatu.  

Kultura i wolontariat. Wolontariat w kulturze.         

 Instytucje kultury to miejsca, których zasadniczym celem jest upowszechnianie i rozwijanie szeroko pojętej kultury. Wolontariat jest tą aktywnością społeczną, która zarówno kształtuje postawy społeczne, jak też buduje relacje między członkami danej społeczności. Instytucja kultury jest z kolei doskonałą przestrzenią do prowadzenia działań i aktywności z udziałem wolontariuszy. Niestety, na kulturalnej mapie Polski nadal mało jest miejsc, w których wolontariat kulturalny jest wpisany w strategię działań instytucji, a sami wolontariusze stanowią część jej zespołu. Co więcej, nadal brakuje przykładów oraz narzędzi, które mogłyby wesprzeć osoby odpowiedzialne za wolontariat w instytucjach kultury.              

Przepis na wolontariat

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy od blisko roku rozwija i profesjonalizuje projekty z udziałem wolontariuszy w instytucjach kultury. W ciągu ostatniego roku instytucje wydały „Przepis na wolontariat” – pierwszy w Polsce podręcznik do zarządzania wolontariatem w instytucjach kultury Zorganizowały też szkolenia połączone z konkursem grantowym, adresowane do koordynatorów wolontariatu w instytucjach kultury. Dotychczasowa współpraca z wieloma instytucjami z całej Polski pozwala wysunąć wniosek, że  inicjowanie projektów z udziałem wolontariuszy jest instytucjom kultury bardzo potrzebne. Dodatkowo nie należy zapominać o tym, by osoby zarządzające tymi projektami wyposażane były w odpowiednie narzędzia.

Kulturalny Bilet Wolontariusza

Wydarzenia nie byłoby, gdyby nie wolontariusze. To oni inspirują do działania i doskonalenia organizacji ich pracy na rzecz instytucji. Stąd też inicjatywa I edycji  Kulturalnego Biletu Wolontariusza. Tworzy ją wiele instytucji, które w okresie od 3 do 12 grudnia zaproszą Wolontariuszy do siebie. Do tej pory do akcji dołączyło ponad 28 instytucji z Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Katowic, a wśród nich m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Europejska Stolica Kultur, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Studio, Filharmonia Narodowa w Warszawie Krakowskie Biuro Festiwalowe. Instytucje przygotowały ponad 900 różnych propozycji dla Wolontariuszy.

Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy

Partner: Teatr Wielki Opera Narodowa

Partner akcji społecznej: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

 

Patronat medialny: TVP KULTURA, Polska Agencja Prasowa

Szczegóły dotyczące rejestracji na konferencję oraz rejestracji dla instytucji do Kulturalnego Biletu Wolontariusza znajdują się na stronie www.wolontariatwkulturze.pl, rejestracja trwa do 15 listopada. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

  • Brak komentarzy