Bardzo Młoda Kultura to trzyletni projekt, którego głównym celem jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze. Nasze działanie zakłada realizację tego celu m.in. poprzez podnoszenie kompetencji kadr pracujących z młodzieżą. Dlatego zapraszamy osoby pracujące z młodzieżą lub planujące takie działania do udziału w naszych warsztatach. Udział w warsztatach jest bezpłatny. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty pt. „Zobacz ICH żeby oni zobaczyli CIEBIE”
TERMIN: 05.06.2022 (poniedziałek), g. 10:00-17:00
MIEJSCE: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Liczba uczestników/uczestniczek: 15 osób
Zapewniamy lunch i serwis kawowy na miejscu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 2.06.2023. Decyduje kolejność zgłoszeń.
__________________________________
Aby móc rozpocząć współpracę, dobrze jest wiedzieć, co możemy wzajemnie sobie dać. Dobrze jest także znać swoje zasoby i moce oraz poznać z tej strony przyszłego partnera.
Podczas warsztatu poznamy narzędzia, które pomogą przygotować się do podjęcia współpracy z młodzieżą, zdiagnozowania jej potrzeb, ale przede wszystkim nawiązania pierwszych relacji.
Skupimy się na:
- ocenieniu własnej otwartości lub gotowości na nią,
- zweryfikowaniu dotychczasowego doświadczenia i wyciągnięcia z niego wniosków,
- próbie samooceny umiejętności słuchania i nieocenienia,
- wyznaczaniu przestrzeni, którą jesteśmy gotowi oddać do wspólnego działania,
- rozumieniu pojęcia „traktowanie podmiotowe”.
Wypracujemy wspólnie:
- listę naszych dobrych i złych doświadczeń,
- metody na przełamanie barier i niepokojów,
- zasób ćwiczeń, od których warto zacząć współpracę.
PROWADZĄCA:
Katarzyna Michalska – absolwentka filologii polskiej UŚ oraz studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorantka na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Przez 27 lat pracowała z młodzieżą w szkole systemowej niesystemowymi metodami jako autorka przedmiotu Wychowanie do twórczości w ramach autorskiego programu Klas Aktywności Twórczej. Ekspertka w obszarze edukacji kulturowej. W latach 2003-2019 prowadziła warsztaty w programie Bardzo Młoda Kultura Narodowego Instytutu Kultury w woj. śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim i mazowieckim. Autorka publikacji i scenariuszy dla nauczycieli oraz licznych wystąpień podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji z zakresu edukacji kulturowej, medialnej i filmowej – jako narzędzi wspierających nauczyciela w nawiązywaniu relacji z młodymi ludźmi oraz wspomagających w tworzeniu warunków do współpracy i zaangażowania. Animatorka kultury. Mentorka w kursach internetowych Centrum Edukacji Obywatelskiej „Włącz się! Młodzi i media” i „Kulthurra" w Katowicach). Od 2021 roku kierowniczka instytucji kultury Pałac w Miechowicach, filii Bytomskiego Centrum Kultury. Od 2022 Pełnomocniczka Prezydenta ds. edukacji kulturalnej i kulturowej w Bytomiu, wspierając m.in. działania Młodzieżowej Rady Miasta.
Projekt Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.