A- A A+
vimeo facebook
Ćwiczenia z (nie)porozumienia - warsztaty z komunikacji wzmacniającej współpracę
15 // 09 // 2022
Ćwiczenia z (nie)porozumienia - warsztaty z komunikacji wzmacniającej współpracę
Jak wspierać porozumienie i współpracę w zespole? Jak oswoić konflikt? Jak wyrażać siebie jasno i precyzyjnie? Innymi słowy: jak dogadać się z innymi? Zapraszamy na cykl szkoleniowy dla kadr kultury.

Umiejętności dochodzenia do porozumienia, dbania o precyzję i jasność komunikatów w wyrażaniu siebie, budowania kultury dialogu, pracy z konfliktem to podstawowe kompetencje liderskie i chcemy wesprzeć osoby zarządzające zespołami w instytucjach kultury w ich rozwijaniu.

Program ćwiczeń opiera się na Porozumieniu bez Przemocy wg M. Rosenberga. Warsztaty będą miały charakter aktywny i interaktywny, z przestrzenią na to by dzielić się swoimi doświadczeniami oraz w bezpiecznej atmosferze ćwiczyć wyrażanie siebie.

Na czym polega Porozumienie bez Przemocy?

Podstawą Porozumienia bez Przemocy jest prosty model czterech kroków, który pozwala patrzeć na świat i relacje bez wyuczonych filtrów. Dzięki modelowi zamiast zwyczajowo mówić o interpretacjach sytuacji i dochodzić kto ma rację, skupiamy się na faktach budując wspólną perspektywę i przestrzeń do wzajemnego zrozumienia. Uwzględniamy w tym również emocje, aby lepiej zrozumieć siebie i rozwijać swoje człowieczeństwo, które jest ważne także w relacjach służbowych. Zamiast skupiać się na jednym rozwiązaniu otwieramy się na wiele dostępnych rozwiązań które dbają o ważne potrzeby – nas samych, drugiego człowieka oraz całej organizacji. Dbamy również o formułowanie możliwych do spełnienia próśb, które z jednej strony dbają o ważne potrzeby, a z drugiej są konkretne i wykonalne. W ten sposób dbamy o produktywność i o relacje.

Dla kogo są ćwiczenia?

Jeśli zarządzasz instytucją kultury, kierujesz zespołem, pełnisz rolę kierowniczą a Twoim zadaniem jest praca z ludźmi to …. Ćwiczenia z (nie)porozumienia są dla Ciebie.

Będziemy pracować w kameralnej grupie, aby zapewnić komfort oraz bezpieczną i życzliwą atmosferę otwartości.

Zależy nam na stworzeniu grupy, która będzie dla siebie wsparciem w trakcie trwania cyklu, z tego względu zastrzegamy sobie wybór jedynie 15 osób, zdecydowanych i zmotywowanych do udziału w warsztatach minimum 10 osób z terenu woj. mazowieckiego poza m. st. Warszawą oraz maksymalnie 5 osób działających w instytucjach kultury na terenie m.st. Warszawy.

Udział w programie jest bezpłatny.

Co zawiera program?

16 h (2 dni) pracy warsztatowej na żywo w MIK w Warszawie

12 h pracy warsztatowej on-line

1 h indywidualnej konsultacji z trenerką

 

Zapisy i warunki:

Aby wziąć udział w ćwiczeniach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który zostanie udostępniony w dole strony 1 września.

Nabór trwa od 1 września do 15 września.  19 września zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Dla osób spoza Warszawy zapewnimy nocleg.

Jeśli jest bariera, która uniemożliwia Ci wzięcie udziału w cyklu warsztatowym, zgłoś się do nas. Spróbujemy to zmienić :)

Harmonogram:

Szkolenie stacjonarne warsztatowe “Wprowadzenie do komunikacji opartej na NVC”

29.09.2022r. 10:00 – 17:00, Warszawa, sale MIK

30.09.2022r. 8:00 – 15:00, Warszawa, sale MIK

Szkolenia online:

18.10, godz. 10:00 – 14:00 -  Słuchanie trudnych komunikatów.

8.11 godz. 10:00 – 14:00 -  Podstawy zarządzania konfliktem.

24.11 godz. 10:00 – 14:00 - Podstawy roli mediatora w oparciu o potrzeby.

Indywidualne konsultacje – 1h  (terminy konsultacji będą ustalane z każdym uczestnikiem_czką indywidualnie)

Rozmowa z trenerką mająca na celu wsparcie w znajdowaniu rozwiązań dla indywidualnych trudnych sytuacji z życia zawodowego.

Trenerki:

Brygida Dynysiuk - trener, mediator, coach

Fascynuje mnie, w jaki sposób język wpływa na to jak się czujemy i jakich dokonujemy wyborów. Dlatego prowadzę warsztaty rozwijające umiejętności komunikacyjne, facylituję trudne rozmowy oraz prowadzę mediacje. Rozwój osobisty jest moją pasją i praktyką. Jest to mój wkład w budowanie świata, w którym sposobami na rozwiązywanie trudności personalnych są zaufanie, dialog i kreatywność. Od 2010 roku zgłębiam Porozumienie bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), a od 2019 jestem certyfikowaną trenerką w tym nurcie. Specjalizuję się w obszarze rozwoju umiejętności komunikacji i dbałości o jakość relacji i współpracy. Pracuję z osobami i zespołami doświadczającymi trudności w komunikacji, napięć i konfliktów, aby odbudować relacje i zaufanie a także podnieść jakość współpracy. Prowadzę i współprowadzę warsztaty z Porozumienia bez Przemocy dla biznesu (m.in. dla: Bonduelle, Dentons, Kompania Piwowarska) oraz dla organizacji pozarządowych (Akcja Demokracja, Fundacja Mamy Głos, Fundacja Wileńszczyzna, Instytut Edukacji Pozytywnej). Współpracuję też ze Szkołą Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, Strefą NVC w Gdańsku, a od października 2021 również z Uniwersytetem SWPS w ramach studiów podyplomowych Komunikacja w organizacji oparta na empatii. W Leance prowadzę i współprowadzę warsztaty z mediacji w duchu NVC w ramach Studium Mediacji oraz współtworzę kurs Przywództwo oparte na NVC. Jako mediatorka wspieram pary, zespoły z organizacji biznesowych i społecznych oraz ruchy społeczne. W roku 2019 współprowadziłam mediację pomiędzy policją a aktywistami klimatycznymi blokującymi ruch w centrum Warszawy. Wynikiem tej mediacji było pokojowe zakończenie blokady. Jako mediatorka łączę różne podejścia – sprawiedliwość naprawczą, NVC, socjokrację i uzgodnienia systemowe. Swoje doświadczenie zdobywane w praktyce przekładam na to, w jaki sposób dzielę się Porozumienia bez Przemocy podczas warsztatów.

Magdalena Barańska - trener, mediator

Moją pasją jest wspieranie osób we wzajemnym zrozumieniu i szukaniu rozwiązań, które działają dla wszystkich. Niestety w szkole nie ma takiego przedmiotu. Świadomie rozwijam tę umiejętność od 2008 roku, kiedy poznałam Porozumienie bez Przemocy. Współtworzę Strefę Porozumienia, gdzie oferujemy wsparcie dla osób w konflikcie, oraz międzynarodową uczącą się społeczność Nonviolent Global Liberation, a w jej ramach – system rozwiązywania konfliktów i przepływu zasobów. Prowadzę sesje coachingowe, mediacje, szkolenia oraz facylituję spotkania, na których grupy podejmują decyzje.

 

Warsztaty organizowane są w ramach projektu Mazowiecka Akademia Kadr Kultury finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Koordynacja i kontakt w sprawie udziału:

Natalia Roicka
Dział Edukacji
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl

Załączniki:

regulamin-udzialu-w-cwiczeniaznieporozumienia.pdf - pobrań: 466, rozmiar: 168,99 KB
  • Brak komentarzy