A- A A+
vimeo facebook
Kultura blisko Ziemi. Ogród
17 // 06 // 2021
Kultura blisko Ziemi. Ogród
czy o ogrodach permakulturowych jako narzędziach kulturo- i więziotwórczych. Zapraszamy!

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach zakładania ogrodów permakulturowych przy lokalnych instytucjach kultury na terenie województwa mazowieckiego. W dobie obostrzeń pandemijnych i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego instytucje kultury szukają nowych form aktywności – jednym z rozwiązań jest wyjście na zewnątrz budynku i zaproszenie społeczności lokalnych do wspólnych działań w plenerze.

Obejrzyj relację z warsztatów:

Wersja filmu z audiodeksrypcją

Permakultura to praktyka, ale także filozofia i historia idei, która przekracza stary podział na naturę i kulturę. Ma korzenie etyczne – kieruje się troską o ziemię, troską o ludzi i sprawiedliwy podział; jest nieinwazyjną metodą uprawy w małej skali, opartą na czerpaniu inspiracji z natury, współpracy i dialogu ze środowiskiem naturalnym, w harmonii z lokalnym ekosystemem. Nawiązuje do historii i specyfiki miejsca.  Ma wymiar więziotwórczy i bliskościowy, może być również naturalną terapią i odtrutką na życie online.

Jak wygląda ogródek permakulturowy?

Ogródek permakulturowy można założyć na dowolnym podłożu – zbitej ziemi, trawniku, a nawet na betonie. Nie chcemy i nie potrzebujemy skopywać gleby. Tajemnicą jest tu system warstwowy  - tektura falista, zrębki, organiczne formy nawozu – który utrzymuje wilgoć i powstrzymuje inwazyjne rośliny przed nadmiernym wzrostem. W zależności od naszych potrzeb i historii miejsca możemy przy instytucji kultury powołać do istnienia ogród warzywny, spiralę ziołową, mały ogród deszczowy, łąkę kwietną, poletko trzech sióstr, las kieszonkowy czy mały sad starych odmian.  

Kogo zapraszamy?

Dwuosobowe zespoły z pięciu instytucji kultury z woj. mazowieckiego (z wyłączeniem m.st. Warszawy), które chcą zainicjować w swoich społecznościach lokalnych wspólne zakładanie ogrodu permakulturowego (jego charakter będzie dopasowany do specyfiki miejsca). Przy wyborze instytucji, które wezmą udział w programie szczególnie istotne będzie zaangażowanie i motywacja zespołów, pomysł na angażowanie społeczności lokalnej do pracy animacyjnej z wykorzystaniem ogrodu, planowanie i myślenie długoterminowe oraz unikatowość miejsca wybranego do założenia ogrodu.

Jak wziąć udział w programie?

Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w dole strony. Nabór do programu trwa do 17 czerwca.

Udział w projekcie zakłada:

1) szkolenie online – wykład o permakulturze, z elementami warsztatowymi - 29.06, godz. 10:00 - 13:00, ZOOM

2) wizytę terenową, połączoną z wykładem i wspólną decyzją o charakterze przyszłego ogrodu (lipiec 2021)

3) zakładanie ogrodu permakulturowego (wrzesień - październik 2021)

4) spotkanie online wszystkich podmiotów projektu – wymiana doświadczeń. (listopad-grudzień 2021)

Projekt trwa od czerwca do grudnia 2021 roku.

Naszym tutorem będzie ŁUKASZ NOWACKI – praktyk i nauczyciel permakultury, twórca ogrodów funkcjonujących zgodnie z naturą, założyciel Fundacji Transformacja i dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury; prowadzi m.in. warsztaty pt. „Zielone podwórko”;  realizuje projekty w Polsce i zagranicą. Od 2013 roku tworzy własne siedlisko permakulturowe „Dolina mgieł” nad rzeką Pilicą, które jest miejscem demonstrującym możliwości holistycznego podejścia do kształtowania naszej przestrzeni życiowej.

www.lukasznowacki.pl

 

W razie pytań i wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Projekt finansowany jest w ramach Mazowieckiej Akademii Kadr Kultury ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Koordynatorki projektu:

Beata Frankowska

Dział Edukacji
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 661 665 920
e-mail b.frankowska@mik.waw.pl

 

fot. Wojtek Dobrogojski

 

Natalia Roicka

Dział Edukacji
Mazowiecki Instytut Kultury
kom./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl

 fot. Jolanta Suszko - Adamczewska

Załączniki:

regulamin-udzialukulturabliskoziemiogrod.pdf - pobrań: 892, rozmiar: 127,52 KB
  • Brak komentarzy