A- A A+
vimeo facebook
7 Wspaniałych. Ambasady Dostępności
28 // 04 // 2021
7 Wspaniałych. Ambasady Dostępności
Marzysz o tym by zlikwidować bariery w swojej instytucji? Chcesz włączać w działania i wydarzenia osoby z niepełnosprawnościami? Kultura dostępna dla wszystkich to Twoja misja?
7 Wspaniałych. Ambasady Dostępności
 
to program szkoleniowo-badawczy, w ramach którego 7 instytucji kultury z województwa mazowieckiego przejdzie kompleksowy cykl szkoleniowy dot. dostępności i przeprowadzi samodzielnie audyty architektoniczno-komunikacyjno-programowe w swoich instytucjach przy eksperckim tutoringu i zapewnionych konsultacjach on-line. Działaniom w programie towarzyszyć będzie badanie dostępności instytucji dla odbiorców, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Do badania wykorzystamy m.in. wyniki audytów oraz wywiady przeprowadzane przez badaczki w trakcie programu. Każda Ambasada Dostępności zrealizuje przy wsparciu MIK krótki film promujący instytucję w pełnej dostępności (napisy, PJM).
 
7 Wspaniałych, przyszłe Ambasady Dostępności to:
Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu
Biblioteka Publiczna w Piasecznie
Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej
Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim
Dom Pracy Twórczej "Bajka" w Łaskarzewie
Wolskie Centrum Kultury
Dom Kultury Świt - Dom Otwarty
 
Wszystkim instytucjom serdecznie gratulujemy :)
 

Zasady uczestnictwa w programie.

Uczestnicy 7 Wspaniałych zobowiązani są do:

  • udziału we wszystkich elementach składowych programu, w zespołach składających się z : dyrektora instytucji kultury bądź jego zastępca oraz co najmniej 70% zespołu pracowników
  • udziału w spotkaniu badawczym – godzinnej rozmowie ze wskazanym przez Instytut badaczem, na podstawie której Instytut przygotuje diagnozę strategii dostępności przyjmowanych przez instytucje kultury z woj. mazowieckiego
  • samodzielnego przeprowadzenia audytu architektoniczno-komunikacyjno-programowego w oparciu o opracowane przez nas narzędzie i przy wsparciu ekspertów z Fundacji Polska Bez Barier do 30 czerwca 2021 r.
Program:
 
5 maja - Czym jest dostępność? 
warsztat on-line, 4h
I część - 9:00 - 11:00
II część - 12:30 - 14:30
Prowadzenie: Maciej Augustyniak i Sławomir Florkowski, Fundacja Polska Bez Barier
 
2 czerwca - Przygotowanie do audytu architektonicznego
warsztat on-line, 3h
9:00 - 12:00
 
6 maja - 11 czerwca - Uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
3 godzinne warsztaty stacjonarne w siedzibach instytucji, terminy ustalane indywidualnie
 
3 czerwca - 30 czerwca - Spacery audytowe z tutorem i konsultacje on-line
spacery w siedzibach instytucji, terminy ustalane indywidualnie
 
maj-czerwiec - wywiady badawcze
lipiec - sierpień  - spotkania podsumowujące i premiera filmów

 
Zespół realizujący:
Maciej Augustyniak -  lubi o sobie myśleć jako o mądrali od dostępności. Lubi też, kiedy ludzie nie są wykluczani i kiedy poważnie traktuje się art. 32 Konstytucji i Konwencje ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Dostępnością zajmuje się od 2005 roku. To nie lada perspektywa skutkująca siwą brodą, trochę dumą z przebytej drogi a trochę frustracją, że nadal szału nie ma. Z zespołem FPBB sporo szkoli, sporo audytuje, sporo stara się zmieniać.
 

Sławomir Florkowski - organizuje, planuje i prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu szeroko pojętej dostępności i projektowania uniwersalnego - od projektowania przestrzeni, produktów, usług i narzędzi komunikacji, po wzmacnianie inkluzywnej kultury organizacyjnej i inkluzywnych praktyk zarządzania zespołami, a także obsługę klientów i klientek z różnymi niepełnosprawnościami. Na szkoleniach dużą uwagę zwraca na savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

Martyna Bednarz - z wykształcenia architektka, jednak to nie projektowanie jest jej najbliższe w zawodzie. W obszarze praktyki ukochała aspekt społeczny oraz dostępnościowy architektury, takiej bez barier - zarówno tych fizycznych jak i mentalnych. Uważa, że prawo do miasta, miejsca zamieszkania i identyfikacji z nimi, ma każdy. Sprawdza, mierzy oraz uświadamia, że brak barier to świetna sprawa i wcale nie tak trudna do osiągnięcia jak mogłoby się wydawać! Obecnie doktoryzuje się w tych obszarach tematycznych w swojej  Alma Mater-  Politechnice Krakowskiej oraz pracuje z grupą wspaniałych ludzi w Fundacji Polska Bez Barier, której nazwa doskonale odzwierciedla jej podejście do otaczającej rzeczywistości.

Magdalena Ochał - badaczka kultury, doktor socjologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Transdyscyplinarnej Sieci Badaczy Jakościowych. Współtworzy Kolektyw Badawczy. W trakcie projektu porozmawia z Wami o tym czym dla Was jest dostępna instytucja kultury, z jakimi wyzwaniami się spotykacie, jakie marzenia o dostępności chcielibyście spełnić.

 

Zespół koordynujący:
Natalia Roicka - część szkoleniowa i kontakt w sprawie udziału w Programie
kom./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl
 
Anna Woźniak -  część badawcza
kom./SMS 665 603 909
e-mail a.wozniak@mik.waw.pl
 
 
Maciej Pajączkowski - część filmowa
kom./SMS 661 601 690
 
 
 

Załączniki:

regulamin-udzialu7wspanialych2021zmiany280421.pdf - pobrań: 872, rozmiar: 439,77 KB
  • Brak komentarzy