Po drodze mi z opowieścią. Warsztaty z Małgorzatą Litwinowicz
Po drodze mi z opowieścią. Warsztaty z Małgorzatą Litwinowicz

Praktyka opowiadania jest stara jak ludzki świat. Jest wielkim bogactwem, które żywi się rozmaitymi źródłami: indywidualną wrażliwością, rodzinną historią, doświadczeniem wspólnotowym, brzmieniem języków, konkretnym krajobrazem i środowiskiem, zapachami, potrawami, sposobami urządzania domów i wytwarzania przedmiotów. W ramach naszych warsztatów zapraszamy do eksplorowania rozmaitych tradycji opowiadania: epickiej, baśniowej, przypowieściowej, autobiograficznej. To spotkanie z wieloma narracjami posłuży i nam – uczestniczkom i uczestnikom spotkań – do opowiedzenia wybranej historii, tej własnej.

Na warsztaty zapraszamy osoby opowiadające, i te które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką opowiadania. Na warsztaty przyjmujemy osoby chętne do udziału w całym cyklu warsztatowym (6 spotkań: 4,11,18 kwietnia oraz 9,16,23 maja; godz. 18.00). Zajęcia odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury w sali 1.18.  Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Program pod formularzem zapisu. 

 

Formularz naboru na cykl warsztatowy "Po drodze mi z opowieścią. Warsztaty z Małgorzatą Litwinowicz"

Proszę podać imię
Proszę podać swoje nazwisko
Podaj poprawny adres e-mail
Podaj poprawny numer telefonu.
W jakiej instytucji/organizacji pracujesz lub z jaką współpracujesz?
Proszę wpisać nazwę instytucji/organizacji
Proszę wpisać powiat, pod który podlega instytucja/organizacja
Dlaczego chcesz wziąć udział w cyklu warsztatowym "Po drodze mi z opowieścią. Warsztaty z Małgorzatą Litwinowicz"?
Opisz krótko swoje dotychczasowe doświadczenia ze sztuką opowiadania.
Czy potrzebujesz tłumacza PJM?
Miejsce na wnioski, prośby, życzenia i uwagi :)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących działań, programów, konkursów, szkoleń organizowanych i polecanych przez MIK. Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016)
Proszę o zaznaczenie zgody
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych dla potrzeb realizacji warsztatów "Po drodze mi z Opowieścią" w ramach projektu Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy przez Mazowiecki Instytut Kultury z siedzibą w Warszawie zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych. Oświadczam, że zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych osobowych oraz o moim prawie dostępu do danych osobowych i ich poprawiania.
Proszę o zaznaczenie zgody

Roboczy program (może on ulegać zmianom w zależności od potrzeb i temperamentów osób uczestniczących w warsztatach):

4 kwietnia, godz. 18-19.30 Zajęcia wprowadzające
Wybrane opowieści, rozmowa o opowiadaniu, przedstawienie źródeł do dalszej pracy.

11 kwietnia, godz. 18-19.30 Nigdy nie mów „Mickiewicz”
Spotkanie wokół ballad Adama Mickiewicza. Opowiem o ich narracyjnym charakterze, o wyobraźni, która inspiruje się domowym krajobrazem (każdy krzak i cień to historia). W bezpiecznej, wspólnotowej atmosferze pomówimy i pośpiewamy fragmenty wybranych ballad.

18 kwietnia, godz. 18-19.30 Pierwsza opowieść. Gilgamesz
Zawrócimy i sięgniemy do pierwszej opowieści ludzkości zanotowanej piśmiennie (dodajmy: dotarła ona do nas dzięki wypracowaniom szkolnym pisanym na glinianych tabliczkach). Opowiemy sobie Gilgamesza, przyjrzymy się głębokim źródłom praktyk autobiograficznych. Porozmawiamy o tłumaczeniach Józefa Wittlina i Roberta Stillera ( i o tym, że tłumacz ma także swoją opowieść).

 9 maja, godz. 18-19.30 Bez głowy. Opowieść a tekst
„Pewien człowiek usłyszał, że wrona żyje dwieście lat. Kupił więc wronę, by się o tym przekonać” – mówi Menachem Kipnis w zbiorze Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma (przeł. Bella Szwarcman-Czarnota, wyd. Austeria 2013). Emocje to emocje, a logika to logika – i tej dość skomplikowanej relacji przyjrzymy się na tym spotkaniu.

16 maja, godz. 18-19.30 Dziś. Ukraińskie
Sięgniemy do zbiorów ukraińskich baśni, do tekstów poetyckich – z pytaniem odwołującym się również do poprzednich zajęć w naszym cyklu: czy/na ile rozmaite opowieści ludzkości pozwalają nam się odnaleźć w świecie i nazywać nasze doświadczenia.

23 maja, 18.00-21.00 Wieczór opowieści
Otwarte spotkanie, w czasie którego będziemy opowiadać historie. Nie „występ końcowy”, ale możliwość podzielenia się opowieściami z tymi, którzy chcą ich posłuchać. Formuła wieczoru zostanie wspólnie wypracowana.

Prowadząca: Małgorzata Litwinowicz jest opowiadaczką i badaczką historii kultury polskiej i litewskiej. W Instytucie Kultury Polskiej prowadzi zajęcia o przemianach modernizacyjnych (i opowieściach), uczy na Pedagogice Teatru, jako opowiadaczka współpracuje z wieloma instytucjami: Polin, Państwowym Muzeum Etnograficznym, Zachętą, bibliotekami miejskimi i gminnymi. www.opowiadam.org