Zespół

  

Beata Frankowska

 

Razem z Anią Woźniak współtworzę Mazowiecką Szkołę Opowiadaczy od trzech lat.

Absolwentka warszawskiej polonistyki, opowiadaczka historii, animatorka kultury, związana od ponad 20 lat ze Stowarzyszeniem opowiadaczy "Grupa Studnia O.". Koordynatorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury jako redaktorka i edukatorka. Razem z Anna Woźniak współtworzą projekt Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy.

Swój pierwszy projekt "Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna" zrealizowała w latach 2001-2002 w swoim rodzinnym mieście, pracując z polsko-żydowską pamięcią mieszkańców i mieszkanek, w tym z młodzieżą. Od tamtego czasu co jakiś czas oprowadza wycieczki polskie i zagraniczne śladami żydowskich mieszkańców Piaseczna i opowiada ich historie, w połączeniu z chasydzką tradycją ustną. Przez wiele lat współpracowała z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przygotowując widowiska narracyjne dotyczące świąt żydowskich, a także prowadząc warsztaty opowiadania dla przyszłych przewodników po Wystawie. Pracowała z młodzieżą nad powstaniem widowisk narracyjnych dotyczących żydowskiej tradycji, historii i kultury m.in. w Zgierzu, Biłgoraju, Kazimierzu Dolnym, Węgrowie. Występuje na festiwalach związanych z kulturą żydowską, jak Warszawa Singera czy Festiwal Kultury Żydowskiej Kultury, współpracuje jako opowiadaczka historii z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.     

www.festiwalopowiadania.pl

www.drzewozyczen.waw.pl

www.musszelka.pl

 

 

 

Ania Woźniak

Jestem inicjatorką i koordynatorką Mazowieckiej Szkoły Opowiadaczy, opowiadaczką, animatorką kultury, badaczką, muzyczką. Od 2015 r. współtworzę Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. Występowałam m.in. na Jarmarku Jagiellońskim (Lublin; 2017,2021), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (Warszawa; 2015,2016,2021,2022), Festiwalu Literacki Sopot (Sopot; 2016), Spotkaniach Teatralnych InNowica (Nowica 2015,2016), Festiwalu Góry Literatury (2022), Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY (2022), Festiwalu Literackim ZNACZENIA (2023). Wspólnie z Joanną Sarnecką wyreżyserowałam spektakl narracyjny Niewidzialne Miasta 2.0, w którym do współtworzenia opowieści została wykorzystana technologia AI. Swoją działalność artystyczną realizuję w niewielkich miejscowościach wiejskich i wiejsko-miejskich. Aktualnie podróżuję z naszym spektaklem "Wędrówka Nabu", w którym opowiadamy o dzieciach w drodze, osobach objętych kryzysem migracyjnym. Pracuję w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzę badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuję projekty edukacyjne i artystyczne m.in. Mazowiecką Szkołę Opowiadaczy, Impls Kultury _Mazowiecką Nagrodę Inspiracji Kulturalnych. Jestem autorką i współautorką raportów badawczych m.in.: One już tu są (2022), Tu zaczynają się schody (2021), Instytucje kultury z woj. mazowieckiego w okresie pandemii (2021), Twórcze przepływy. Sektor kreatywny a podmioty kultury. Formy i metody współpracy (2020). W 2020 r. nagrałam z przyjaciółmi płytę Wyliczanki Wydzieranki z tradycyjnymi wyliczankami dziecięcymi we współczesnych, alternatywnych aranżacjach. Od 2014 r. prowadzę warsztaty Przez dziurkę od klucza, podczas których zanurzam się w opowieści etnograficzne i historyczne. Od 2023 r. współpracuję z Wydziałem Humannistycznych AGH przybliżając studentom podyplomowym zagadnienie dostępności w instytucjach z terenu wiejskiego i wiejsko-miejskiego.

www.opowiescizwalizki.pl