A- A A+
vimeo facebook
Kultura (w) danych – konferencja, wystawa, warsztaty i inne
30 // 09 // 2017
Kultura (w) danych – konferencja, wystawa, warsztaty i inne

Połączyliśmy siły badaczy kultury, projektantów i programistów, by sprawdzić, na ile cyfrowe narzędzia bazujące na danych mogą nam pomóc w zbadaniu wydarzeń kulturalnych i ich roli w ożywianiu śródmieścia. Przez rok badaliśmy publiczność kilkudziesięciu dużych i mniejszych wydarzeń, nasze ankiety wypełniło niemal cztery tysiące osób. Zgromadziliśmy dane z serwisów informacyjnych i mediów społecznościowych na temat kilku tysięcy eventów odbywających się od 2010 roku w Katowicach.

Sprawdziliśmy, jak działania kulturalne są promowane i komentowane w Sieci: w serwisach informacyjnych i na Facebooku. Używaliśmy danych z Map Google, by zmierzyć czas dojazdu do instytucji różnymi środkami komunikacji i przekonać się, czy mieszkańcy dalszych dzielnic nie są odcięci od kultury. Stworzyliśmy aplikację pozwalającą zweryfikować, ile osób rzeczywiście wzięło udział w eventach, którymi interesowali na Facebooku. Te same dane posłużyły nam też do przeprowadzenia analizy sieciowej pokazującej, jakie wydarzenia i instytucje mają tych samych odbiorców.

Wyniki naszego badania przedstawimy na wystawie w formie wizualizacji, map i narzędzi do eksploracji danych pozwalających na samodzielne zgłębianie wiedzy o przemianach dokonujących się w mieście dzięki kulturze.

Podczas konferencji eksperci z Polski i zagranicy opowiedzą m.in. o tym, (a) jak połączyć tradycyjne metody badania kultury z analizą dużych zbiorów danych z Sieci, przede wszystkim z mediów społecznościowych, (b) jak wydarzenia kulturalne (oficjalne i oddolne) wpływają na rozwój miasta, (c) jak media społecznościowe tworzą usieciowioną sferę publiczną, wpływając na kulturę miejską poprzez różne formy zaangażowania i uczestnictwa, (d) jak pracować z danymi w interdyscyplinarnym zespole, zachowując otwartość i stosując narzędzia szybkiego prototypowania, (e) w jaki sposób i jakie narzędzia do analizy i wizualizacji danych wykorzystać do badania oraz prezentacji skomplikowanych zagadnień, takich jak życie kulturalne miasta.

Wreszcie damy uczestnikom wydarzenia szansę przetestowania w praktyce przedstawianych narzędzi i zagadnień. W ramach kilkunastu warsztatów pokażemy m.in. w jaki sposób przygotować badanie odbiorców, jak stosować metody pracy projektowej, jak analizować dane sondażowe, na czym polega storytelling bazujący na danych i jak tworzyć wizualizacje, a także jak opracować specyfikację dla firmy wdrażającej dla nas cyfrowe narzędzia.

Szczegóły: http://dataforculture.eu/rejestracja/

  • Brak komentarzy