A- A A+
vimeo facebook
I edycja Festiwalu TEATROTEKA FEST
08 // 02 // 2017
I edycja Festiwalu TEATROTEKA FEST

TEATROTEKA to cykl ekranizacji młodej polskiej dramaturgii teatralnej, spektakli wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W latach 2013-2016 w ramach cyklu powstało 25 oryginalnych spektakli. Festiwal TEATROTEKA FEST, który od 8 do 12 lutego odbędzie się w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium, będzie pierwszą próbą zebrania ich wszystkich w jednym miejscu i czasie. Wśród ekranizacji znajdą się spektakle już nagrodzone na innych festiwalach, przedstawienia przyjmowane z dużym uznaniem podczas publicznych prezentacji (m.in. w Instytucie Teatralnym, w którym od trzech lat, raz w miesiącu, odbywają się pokazy) oraz spektakle nowe, dla których festiwal będzie pierwszą okazją do spotkania z widzami.

Przez pięć dni TEATROTEKI FEST publiczność będzie miała okazję poznawać prace najzdolniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów, operatorów, scenografów oraz cieszących się wielkim uznaniem i popularnością aktorów w – nierzadko – bardzo mocnych, wyrazistych kreacjach.

Konkursowe pokazy zostały podzielone na pięć bloków tematycznych: „Prawda – nieprawda” (08.02, środa), „Rozbijanie mitów” (9.02, czwartek), „Postdramat – kryzys czy szansa?” (10.02, piątek), „Historia z przyszłością” (11.02, sobota), „Nie ma jak w domu!” (12.02, niedziela). Festiwal zwieńczy uroczyste wręczenie nagród autorom, realizatorom i wykonawcom zwycięskich utworów.

Siedmioosobowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli środowisk twórczych – praktyków i teoretyków, ludzi teatru i filmu – przyzna Grand Prix Festiwalu oraz wskaże zwycięzców w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród indywidualnych to próba jak najszerszego docenienia twórców z różnych dziedzin – których praca składa się wprawdzie zawsze na całościowy efekt dzieła, ale na swój sposób także autonomicznych, odrębnych. W gronie oceniających znaleźli się: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorka), Robert Gliński (reżyser, scenarzysta), Marcin Hycnar (aktor, reżyser teatralny), Grzegorz Kędzierski (operator filmowy), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista) i Janusz Sosnowski (scenograf filmowy).

Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy zajmujący się zawodowo tematyką kulturalną oraz festiwalowa publiczność, która głosować będzie przez specjalną zakładkę na stronie Festiwalu. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody. Całość dopełnią spotkania z artystami, rozmowy o młodym polskim dramacie, zmieniającym się języku twórców, ich artystycznych strategiach i inspiracjach innymi gatunkami sztuki.

Szczegółowy program, opisy spektakli oraz festiwalowe aktualności znajdują się na stronie www.teatroteka.com.pl, którą oddajemy w Państwa ręce.

Festiwal obecny będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Śledźcie nasze relacje na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko zapowiedzi projekcji, zdjęcia i najświeższe wieści, ale także wiele materiałów zza festiwalowych kulis.

  • Brak komentarzy