Warsztaty przeznaczone dla dyrektorów i kadry zarządzającej w instytucjach kultury /ale nie tylko/ w woj. mazowieckim.
O dostępności kultury mówi się w ostatnich latach dużo. Dostępność jest wymagana, pożądana, niezbędna. Bycie dostępnym jest super! Bez dwóch zdań. Dlatego też osiągnięcia w zakresie dostępności prezentowane są z dumą na rozlicznych konferencjach i szkoleniach. Zwykle (choć nie zawsze) przez duże instytucje z dużych miast.
Dostępność jest także wyzwaniem. Szczególnie dla mniejszych instytucji kultury, z mniejszych ośrodków miejskich czy wiejskich. Dla tych, których zespoły to raczej kilka, a może kilkanaście osób, a nie kilkadziesiąt (i więcej). Dla tych, które mieszczą się w trudnych architektonicznie, często starych, zabytkowych budynkach. Dla tych w końcu, które pracują na niewielkich budżetach (przy wciąż rosnących kosztach stałych).
I to dla nich, dla Was, przede wszystkim jest to trzydniowe spotkanie.
Spotkamy się po to, żeby porozmawiać o tym:
- jakie jest (i może być) miejsce dostępności w procesach wewnętrznych instytucji i dlaczego nie jest to „tylko projekt” i „sprawozdawanie jego efektów”
- gdzie ukrywa się dostępność i jak znaleźć na nią przestrzeń w kulturze i sztuce, zespołach, budynkach i excelach,
- jak osiągać małe i większe sukcesy w pracy z lokalną społecznością,
- jaka jest rola dostępności w budowaniu publiczności,
- jak można zrobić „wiele za niewiele”,
- jak rozumieć „mniej znaczy więcej”, czyli o podejmowaniu trudnych decyzji zarządczych i programowych,
- kto „powinien robić dostępność” i dlaczego nie jest to tylko dyrektorka czy koordynator dostępności.
Połączymy różne formaty pracy: warsztaty, prezentacje narzędzi i dobrych praktyk, ale będzie też dużo miejsca na wspólną rozmowę, wymianę doświadczeń i refleksje.
Przedstawimy też i wspólnie omówimy (we wszystkich ww. kontekstach) wyniki badania dotyczącego sytuacji koordynatorek_ów dostępności w polskich instytucjach kultury (2023).
Gwarantujemy:
- transport /Warszawa - Maków Mazowiecki - Warszawa/
- wyżywienie
- noclegi
WARSZTATY BEZPŁATNE
Miejsce warsztatów: Maków Mazowiecki
Termin: 6-8 grudnia 2024
Zgłoszenia należ wysłać do 5 grudnia 2024 r.
Liczba miejsc ograniczona /decyduje kolejność zgłoszeń/
Prowadzący:
Agata Etmanowicz
Całe zawodowe życie związana z sektorem kultury - w różnych rolach i z różnych perspektyw. Od ponad dekady, wraz z Fundacją Impact zajmuje się odczarowywaniem codziennej pracy w kulturze dzięki usytuowaniu publiczności w sercu wszystkich działań organizacji - “łącząc kropki”: procesowo, w oparciu o refleksję, bazując na tym co w organizacji najmocniejsze. Impact pracuje w całej Europie zgodnie ze strategicznym podejściem audience development (budowania publiczności), ale w oparciu o filozofię audience engagement (zaangażowania publiczności). Współpracuje zarówno z artystami, grupami branżowymi, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Zawsze w oparciu o własne narzędzia i we współpracy. Zaprojektowała też i przeprowadziła pierwsze procesy i programy audience development dla Europejskich Stolic Kultury. Promuje podejście, łączące budowanie publiczności i dostępność, które nazywa A² (od ang. audience development & accessibility). Agata związana jest też z Fabryką Sztuki w Łodzi, z którą współtworzy ART_INKUBATOR. Była (i nadal bywa) producentką, realizatorką, koordynatorką, czy kuratorką projektów mniejszych i lokalnych, ale także całkiem sporych, międzynarodowych. Od prawie 10 lat z ramienia Fundacji Polska Bez Barier koordynuje dostępność Orange Warsaw Festival.
Rafał Lis
Koordynator dostępności w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” w Lublinie. Od 3 lat w zespole Fundacji Impact. Historyk sztuki z serduchem po pozarządowej stronie. Trener i szkoleniowiec. Dorywczy asystent osobisty. Tworzy i konsultuje materiały zwiększające dostępność obiektów, przestrzeni i wydarzeń. Jeden z pierwszych koordynatorów dostępności w instytucjach kultury w Polsce. Laureat 1. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu " Kultura Włączania", który jest finansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.
Partnerem jest Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim.
Kontakt:
Norbert Późniewski
Mazowiecki Instytut Kultury
Dział Mazowieckiego Obserwatorium Kultury
tel. 22 58 64 221
e-mail n.pozniewski@mik.waw.pl
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY