Temat na warsztat: Animacja niezwykłej codzienności
Temat na warsztat: Animacja niezwykłej codzienności

 

Już 20 maja o 11:30 odbędzie się drugie spotkanie on-line z cyklu „Temat na warsztat”, w ramach którego skupiamy się na kwestiach ważnych, a rzadko poruszanych w dyskusji o animacji i edukacji kulturalnej. Tym razem o animacji niezwykłej codzienności, walce z “niczym” i szukaniu inspiracji do działań lokalnych “w domu”, opowie etnolożka i animatorka kultury Pola Rożek. 


Temat na warsztat:
Animacja niezwykłej codzienności
Goście: Pola Rożek, animatorka i etnolożka
Prowadzenie: Maja Dobiasz-Krysiak, ekspertka ds. merytorycznych MPEK-u
czwartek 20 maja o 11:30 
nabór: do 18 maja (włącznie)

Gdzie szukać inspiracji do działań, kiedy wydaje się, że w naszej miejscowości „nic nie ma”? Jak walczyć z kompleksami, poczuciem stagnacji i wypalenia w społeczności lokalnej? Czym się zachwycić, co sprawdzić, na co spojrzeć z innej perspektywy? Podczas tych warsztatów zastanowimy się, jak - bazując na tym co nas otacza, naszej lokalności i codzienności - czerpać pomysły do działań animacyjnych, edukacyjnych, kulturowych wykorzystując mapy, zdjęcia, archiwa cyfrowe, lokalne historie mieszkańców czy krajobraz przyrodniczy.

Punktem wyjścia do rozmowy będą doświadczenia zdobyte i narzędzia użyte przez Polę Rożek podczas realizacji projektów z cyklu „Koprzywnica Patrzy/My”, rezydencji animacyjnej we wsi Rząśnik-Majdan oraz warsztatów fotograficznych prowadzonych w Białym Dunajcu.

Pola Rożek opowie m.in. o tym

  • jak poprzez archiwalne fotografie poznawać i opowiadać lokalne historie;
  • jak na mapach satelitarnych i archiwalnych szukać śladów przeszłości;
  • co mogą kryć lokalne nazwy i co można odczytać z otaczającego nas krajobrazu;
  • gdzie szukać archiwaliów i lokalnych map;
  • i jak wykorzystać zdobytą dzięki temu wiedzę do lokalnych działań.

 
KIEDY I GDZIE?
Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM, 20 maja o 11:30.
Przewidziana godzina zakończenia spotkania 13:30.

KOGO ZAPRASZAMY?
Osoby działające na terenie województwa mazowieckiego: animatorów i animatorki kultury, edukatorów i edukatorki, artystów i artystki społeczne oraz wszystkie osoby, którym bliski jest temat społecznych działań twórczych.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W SPOTKANIU 
Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy do 18 maja włącznie.

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO: https://forms.gle/gmxA1WtsMTRykqhGA

Potwierdzenie udziału oraz link do spotkania zostaną wysłane na podany w formularzu adres mailowy w terminie dwóch dni od przesłania formularza zgłoszeniowego.

KONTAKT:
mpek@mik.waw.pl
tel. 669 395 783 (Miriam Kołak-Pleśniak)
Głównym operatorem Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej jest Mazowiecki Instytut Kultury, a finansuje go Samorząd Województwa Mazowieckiego. 

Zapraszamy do zaznaczania swojej obecności oraz udostępniania wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/236831848234187

O GOŚCINI SPOTKANIA


Pola Rożek od sześciu lat współpracuje z domem kultury w Koprzywnicy prowadząc działania etnograficzno-animacyjne wokół lokalnych historii pt. „Koprzywnica Patrzy/My”. Przygląda się historii i przestrzeni wiejskiej, przyrodniczej przez pryzmat lokalnych opowieści. Od wielu lat jest także animatorką w programie Narodowego Centrum Kultury – „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”, w którym wspiera ośrodki kultury w realizacji lokalnych diagnoz oraz pomysłów mieszkańców.

Jako etnografka-animatorka współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami m.in. z Mazowieckim Instytutem kultury - w 2020 r. w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej realizowała autorską rezydencję animacyjną we wsi Rząśnik-Majdan; z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu - w 2019 r. w ramach programu Bardzo Młoda Kultura wspierała merytorycznie i animacyjnie projekt „Koronczarki z bajki” z Wronek; z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kwidzynie; z Centrum Kultury im. C.K. Norwida – ArtZona; Stowarzyszeniem Festiwal Kultury Żydowskiej; Centrum Edukacji Obywatelskiej; Pracownią Etnograficzną; Ośrodkiem Edukacji Łazienek Królewskich.

 

Dołącz do programu!