Temat na warsztat: Pozamiejskie centra kultury
Temat na warsztat: Pozamiejskie centra kultury
 

„Temat na warsztat” to nowy cykl spotkań eksperckich dotyczących kwestii ważnych, a rzadko poruszanych w dyskusji o animacji i edukacji kulturalnej. Tym razem skupiamy się na relacjach – między centrami a peryferiami, codziennością a odświętnością, animatorami a członkami grupy. Zapraszamy na comiesięczne spotkania on-line z gośćmi zaproszonymi przez Mazowiecki Program Eudukacji Kulturalnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 26 kwietnia o 11:30. O swoim doświadczeniu pracy w alternatywnej organizacji kulturalnej opowiedzą animatorzy legendarnego Teatru Węgajty, działającego od lat 80. w zaadaptowanym budynku gospodarczym w podolsztyńskiej wsi.


Temat na warsztat: Pozamiejskie centra kultury
Goście: Erdmute i Wacław Sobaszek, Teatr Węgajty
Prowadzenie: Maja Dobiasz-Krysiak, ekspertka ds. merytorycznych MPEK-u
poniedziałek 26 kwietnia o 11:30
nabór: do 24 kwietnia (włącznie)


Jak tworzyć prężne centrum kultury poza wielkim miastem? Czy da się powstrzymać odpływ potencjałów z prowincji? Czy miasteczko musi konkurować z metropolią, by budować atrakcyjny wizerunek? Jak walczyć z poczuciem stagnacji w społeczności lokalnej? A może lepiej wpisywać się w społeczności pozalokalne, tworzyć partnerstwa i sieci animacyjne?

Erdmute i Wacław Sobaszek opowiedzą o tym:
  • jakie były początki i uwarunkowania, umożliwiające powstanie całego spektrum niezależnych działań artystycznych i animacyjnych;
  • jak powstał teatr oraz nowa widownia teatralna;
  • w jaki sposób nawiązywane były więzi ze społecznościami okolicznych wsi i o tym, co w tym procesie było trudne.

Opowiedzą również o prowadzonych w Węgajtach formach pracy, które wzajemnie się dopełniają: warsztaty, wyprawy i spektakle Innej Szkoły Teatralnej, festiwal Wioska Teatralna, prace teatralne z mieszkańcami pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, prace z dziećmi wiejskimi i szeroko zakrojone akcje współrealizowane z innymi twórczymi miejscami w okolicy. Przedstawią swoje doświadczenia i sposoby pracy - opiszą pomysły i struktury organizacyjne, strategie finansowania. Przyjrzą się również niektórym aspektom współpracy organizacji pozarządowej - Stowarzyszenia Węgajty - ze strukturami samorządowych instytucji kultury.

Spotkanie będzie również przestrzenią do zadawania pytań i wymiany doświadczeń.

KIEDY I GDZIE?
Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM, 26 kwietnia o 11:30

KOGO ZAPRASZAMY?
Osoby działające na terenie województwa mazowieckiego; animatorów i animatorki kultury, edukatorów i edukatorki, artystów i artystki społeczne oraz wszystkie osoby, którym bliski jest temat społecznych działań twórczych.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W SPOTKANIU?
Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy do 24 kwietnia włącznie.

Potwierdzenie udziału oraz link do spotkania zostaną wysłane na podany w formularzu adres mailowy w terminie dwóch dni od przesłania formularza zgłoszeniowego.

KONTAKT:
mpek@mik.waw.pl
tel. 669 395 783
Głównym operatorem Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej jest Mazowiecki Instytut Kultury, a finansuje go Samorząd Województwa Mazowieckiego. 
 
Zapraszamy do zaznaczania swojej obecności oraz udostępniania wydarzenia na Facebooku: facebook.com/events/2576001396029786
 
O GOŚCIACH SPOTKANIA
 
 
 

Erdmute Sobaszek, ur. 1957 w Niemczech (wschodnich), w Polsce żyje i działa od 1977, kiedy włączyła się do pracy Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia” w Olsztynie. Współzałożycielka Teatru Węgajty w roku 1986. Jako aktorka i instrumentalistka zrealizowała role i akompaniament muzyczny w większości spektakli Teatru Węgajty oraz dwóch własnych produkcjach. Współprowadzi w warsztaty i wyprawy Innej Szkoły Teatralnej. Wieloletnia menedżerka projektów animacyjnych i edukacyjnych Teatru Węgajty i autorka projektów pedagogiczno-teatralnych oraz działań sieciowania inicjatyw lokalnych Prowadzi warsztaty, seminaria, tłumaczy z języka niemieckiego. 

 

 

Wacław Sobaszek, ur. 1953, od 1977 do początku stanu wojennego działalność w Interdyscyplinarnej Placówce Twórczo-Badawczej „Pracownia“ w Olsztynie. Od 1982 prowadzi własne prace teatralne w Węgajtach, gdzie 1986 wspólnie z 4-osobowym zespołem zakłada Teatr Wiejski Węgajty. W spektaklach Teatru pełni rolę reżysera/inscenizatora, instrumentalisty i aktora. 1999 powołuje Inną Szkołę Teatralną, prowadzi warsztaty i wyprawy teatralne z udziałem adeptów. Pełni funkcję kierownika artystycznego i gospodarza Ośrodka Węgajty podczas festiwalu „Wioska Teatralna“ i innych działań animacyjnych. Od 2008 reżyseruje spektakle „Teatru Potrzebnego“ z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Jest autorem tekstów o działalności Teatru Węgajty, zeszytu poetyckiego „Pomiędzy“ i książki „Spiski życiowe. Dziennik Węgajcki 1982-2020“.

Dołącz do programu!