Èmilia Frydrych
Èmilia Frydrych

 


Fascynującym i złożonym zagadnieniem twórczości zajmuję się od pierwszych eksperymentów na sobie, od czasów zakładania podwórkowego radia, folkowej kapeli, grupy na wypady rowerowe, czy klubu „dla wtajemniczonych” w opuszczonych zakładach produkcyjnych w rodzinnej miejscowości. Jako dziewczynie ciekawej świata, głodnej wiedzy, bliskości natury oraz wspólnoty z ludźmi kultury i sztuki było mi po drodze do profesjonalizacji i statusu menedżerki kultury.

Mam szczęście do ludzi i w tym upatruję źródło sukcesów w samorozwoju i realizacji śmiałych przedsięwzięć, również w obszarze społecznych działań twórczych. Fotograficy mają zdjęcia, malarze obrazy, performerzy np. ogień a moim podstawowym środkiem wyrazu jest organizowanie wspólnoty, czerpanie ze wszystkich form aktywności twórczej, choć mam swoje ulubione i wypuszczenie nowej jakości „w świat”.

Nowa grupa aktywistów, nowa tradycja w nowym miejscu zamieszkania, nowe miejsce spotkań, wystawa prac lokalnych artystów w nieoczywistym miejscu, jak centrum handlowe – takie efekty mojej ponad 5-letniej działalności w Pruszkowie pod Warszawą docenił MPEK przyznając mi ALTERGRANT w pierwszej edycji tego konkursu.

Wspólnota sama się nie formuje. Od kogoś wychodzi iskra i ktoś tę iskrę musi podtrzymać w momentach braku finansów, pandemii, rozpadania się relacji i rozmywania się wcześniej tak pielęgnowanego przez tłumy wspólnego celu. Toteż oznacza być liderem społecznych działań twórczych.

Aktualnie głównym polem mojej działalności jest praca w otulinie pięknej i fascynującej Puszczy Kampinoskiej w gminie Leszno. Zarządzam ośrodkiem kultury o nazwie Świetlica w Lesznie, gdzie odświeżam ofertę, inicjuję akcje artystyczne, ekologiczne i współpracę międzysektorową. Wszystko na miarę możliwości pracy w pandemii.

Dzięki pracy w Lesznie i, w zasadzie dzięki pandemii, odważyłam się odpalić projekt, który chodził mi po głowie od dziennikarskich eksploracji tematu zielonego Mazowsza w Akademii Reportażu RDC w 2012 r. Pokazuję kulturę i atrakcyjne miejsca w odcinkach filmowych pod nazwą „Puszcza inspiruje”. Tematy czerpię z rozmów z aktywnymi mieszkańcami regionu, a nawet zachęcam ich do współprowadzenia - jak w odcinku o tradycjach świątecznych i sztuce ludowej. Produkcja jest warta uwagi, nawet z uwagi na to, że nagrywam ją z profesjonalistami foto-video.

Pandemia wstrząsnęła moją działalnością, jak każdego z nas. Moją i moimi emocjami do tego stopnia, że poza godzinami pracy przygotowuję międzynarodową wystawę online, taki foto reportaż z czasów pandemii. Będzie to okazja do współpracy moich znajomych z wyjazdów Erasmus plus, inicjatorów miejsc spotkań ze sztuką z Europy, członków pruszkowskiego kolektywu i warszawskiego Biura Sztuki. Niezbędne koszty pokryją bartery i współpraca ze sponsorami. Wernisaż online odbędzie się wiosną 2022 r.

Serdecznie zapraszam animatorów i anmatorki z Mazowsza do współpracy i poszukiwania inspiracji w mojej działalności. Komunikuję ją głównie w mediach społecznościowych tj. własnym profilu FB, Świetlicy Gminy Leszno oraz Puszcza inspiruje i kanale YT Gminy Leszno.

Tekst: Èmilia FrydrychJeżeli chcecie zobaczyć działania Èmilii w Pruszkowie obejrzyjcie nasz minireportaż: 
https://www.facebook.com/406327296552617/videos/133315327941888 Dołącz do programu!