Ewa Siwek
Ewa Siwek

 


Ewa Siwek, dyrektorka GOKiS Małkinia Górna, realizuje działania kulturalne, sportowe i kulturalno-rozrywkowe. Stara się dotrzeć do każdej grupy wiekowej i realizować tyle wydarzeń, aby każdy znalazł coś dla siebie - począwszy od zajęć dla dzieci po wieczorki z muzyką oraz wystawy.

Społeczne działania twórcze i animacja kultury to dla Ewy Siwek nie tylko praca, ale również hobby, które sprawia jej wiele radości. Uwielbia tę pracę za jej zróżnicowanie (jeszcze przed pandemią każdego dnia działo się co innego, często praca z różnymi grupami wiekowymi), brak monotonii i przede wszystkim możliwość przybliżania kultury i sztuki mieszkańcom gminy, w której się wychowała.

Codziennie w jej głowie rodzą się pomysły na nowe działania realizowane dla mieszkańców i razem z nimi. Oczywiście Ewa lubi nie tylko je wymyślać, ale również czynnie w nich uczestniczyć.
Choć w czasie pandemii jest to utrudnione - nie poddaje się. Realizuje konkursy, akcje społeczne, czy wystawy. W ubiegłe wakacje udało jej się zrealizować warsztaty dla dzieci „Pomaluj moje podwórko…na żółto i na niebiesko…” dofinansowane z programu Bardzo Młoda Kultura - Mazowieckie, których efektem jest mural namalowany razem z dziećmi oraz „miasteczko rowerowe” na placu GOKiSu.
Bardzo ważnym tematem jest dla niej pamięć historyczna.

Jak zaczęła się jej przygoda ze społecznymi działaniami twórczymi?
Od kiedy pamięta zawsze lubiła udzielać się twórczo - czy to w szkole, czy na studiach. Zawsze była aktywna i chętna do różnych wystąpień i aktywności kulturalnych. Zawodowo jej przygoda z kulturą zaczęła się w 2019 roku.
Po skończeniu studiów dziennikarskich i kulturoznawczych wyjechała do Holandii. Po pięciu latach mieszkania zagranicą, odkrywania tamtejszej kultury, pomysłów i sposobów na życie, postanowiła wrócić do swojej ukochanej Małkini. Jak pisze „Zawsze byłam osobą pełną pomysłów, kreatywną, pozytywną i otwartą na ludzi. Kiedy urodziłam dziecko stałam się jeszcze bardziej pomysłowa (w końcu trzeba zrobić coś z niczego) i nauczyłam się, że z każdej sytuacji jest wyjście. Wtedy właśnie uśmiechnęło się do mnie szczęście i zostałam dyrektorką GOKiSu. Jest to połączenie wszystkiego co uwielbiam: trochę załatwiania spraw biurowych i praca z ludźmi, dzielenie się z nimi swoimi pomysłami i słuchanie ich pomysłów. Praca w kulturze to nie tylko wychodzenie do ludzi z kulturą i sztuką. To także danie ludziom możliwości rozwijania swoich skrzydeł, umożliwienie im przedstawienia swoich prac, pomysłów i swoich pasji oraz danie im właśnie do tych działań szansy i możliwości. Bo właśnie po to są ośrodki kultury.”
 

 

Dołącz do programu!