Kontynuatorki Tradycji
Kontynuatorki Tradycji

 

Międzypokoleniowa, żeńska grupa śpiewacza z Bandyś, praktykująca tradycyjne pieśni kurpiowskie. Laureatki Nagrody MPEK-u za Społeczne Działania Twórcze.

Pomysł utworzenia Kontynuatorek Tradycji zrodził się z potrzeby pielęgnowania więzi międzypokoleniowych dla zachowania ciągłości przekazu dawnych, tradycyjnych pieśni kurpiowskich.

Wszystko zaczęło się od projektu „Kontynuatorki Tradycji – Bandysionki i uczennice – meloterapeutyczne spotkania śpiewacze”. Jego autorką i opiekunką merytoryczną była Olga Stopińska. Wspierali ją Fundacja Magiczne Kąty oraz Mazowiecki Urząd Marszałkowski. Seniorki z zespołu Bandysionki pełniły w projekcie rolę nauczycielek śpiewu i tradycji kurpiowskiej, Olga Stopińska – meloterapeutki i nauczycielki emisji głosu, a młode pokolenie dziewczyn z Bandyś i Czarni – uczennic. W listopadzie 2018 roku, po zakończeniu projektu, uczestniczki postanowiły spotykać się nadal i tak powstała międzypokoleniowa, żeńska grupa śpiewacza Kontynuatorki Tradycji z Bandyś, praktykująca pieśni kurpiowskie pochodzące z przekazu ustnego w dawnej, surowej manierze wykonawczej.

Śpiew Kontynuatorek towarzyszy przede wszystkim lokalnym wydarzeniom o charakterze społecznym. Zapraszane są również do udziału w ogólnopolskich wydarzeniach dedykowanych muzyce i kulturze tradycyjnej, takich jak Festiwal Wszystkie Mazurki Świata czy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Dziś młodszą część grupy tworzą wnuczki pani Marianny Kuty – Ewelina i Karolina, Karolina Zapadka (ze wsi Bandysie) oraz Agnieszka Samsel i Idalia Dawidczyk (ze wsi Czarnia).

Marzenia?
Dziewczęta myślą o poszerzeniu składu i usamodzielnieniu się. Nauczycielki kibicują temu pomysłowi. Śpiewaczki seniorki będą młode wspierać „tak długo jak starcy sił” i są ze swoich „dziewcaków” bardzo, bardzo dumne. Marzeniem założycielki grupy jest, aby idea Kontynuatorek Tradycji znajdowała oddźwięk w życiu codziennym i rozprzestrzeniała się na inne wsie regionu.


Dołącz do programu!