Katarzyna Huzarska
Katarzyna Huzarska

 

Naukowo zajmuje się oceanologią, zawodowo - grafiką, a z zamiłowania - muzyką i kulturą tradycyjną. Wraz z mężem Sewerynem prowadzi Stowarzyszenie Trójwiejska. Laureatka Nagrody MPEK-u za Społeczne Działania Twórcze w subregionie ostrołęckim.

Na Kurpie trafiła 10 lat temu. Wtedy też poznała muzyczne tradycje regionu i lokalne śpiewaczki. Ponoć wszystko zaczęło się w kuchni u jednej z Bandysionek, Bronisławy Świder. Jak mówi Kasia, „przez tę kuchnię zdecydowanie przebiega oś całego świata”. W ramach Stowarzyszenia Trójwiejska wspólne z mężem Sewerynem przemierza ponad 300 kilometrów na Kurpie, by zbierać pieśni i melodie. Organizują też potańcówki - „muzyki” i warsztaty śpiewu oraz popularyzują kulturę kurpiowską poza regionem. „Jakoś nigdy nie myśleliśmy o sobie jako o animatorach – chcemy po prostu być z ludźmi, z którymi łączy nas przyjaźń i zamiłowanie do tradycji, głównie muzycznych, śpiewaczych i tanecznych”, przyznaje. Starają się zawsze współtworzyć i wspierać w działaniach lokalnych, a nie przejmować inicjatywę. Swoje aktywności skupiają na tym, co pomaga szerzyć zamiłowanie i poszanowanie dla tradycji oraz rozpalać chęci do jej kultywowania, do odbudowy transmisji międzypokoleniowej.

Marzenia? 
Kasia uważa, że w stałości jest metoda. To właśnie długofalowe działanie pozwala nie tylko przywracać pamięć o starych tradycjach, ale także sprawiać, by były żywe i wciąż praktykowane. Z tym związane są także jej plany. „Moje marzenia? Aby wszystko, co robimy na Kurpiach, mogło spokojnie kolejne dekady funkcjonować bez nas. Aby ludzie młodzi czuli, że tradycja to część ich życia codziennego, która umiejscawia ich w czasoprzestrzeni. Taka, która daje im dumę z tego, kim są i jak przebogate dziedzictwo do nich należy”.

Dołącz do programu!