Joanna Turek
Joanna Turek

 

Animatorka kultury i dziedzictwa regionu, z którego pochodzi – Kurpi Zielonych. Laureatka Nagrody MPEK-u za Społeczne Działania Twórcze w subregionie ostrołęckim.

Joanna pochodzi z Wolkowych w gminie Myszyniec, a pracuje w Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie, gdzie realizuje projekt „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”.

We wrześniu 2019 roku zorganizowała w rodzinnej wsi trzydniowy festiwal-spotkanie pod nazwą „Kurpiowski Tabor – śladami Pawelczyka”. Tabor odbył się w domu nieżyjącego już, lokalnego muzykanta, udostępnionym Joannie przez rodzinę Pawelczyków. Czym charakteryzuje się tabor? To wydarzenie w pełni partycypacyjne, nie ma tu konwencjonalnego podziału na artystów i artystki oraz publiczność – wszyscy biorą w nim czynny udział poprzez taniec, naukę śpiewu, grę na instrumentach czy rzemiosło. Trzydniowy tabor okazał się lokalnym sukcesem. W mazowieckiej wsi pasjonaci muzyki tradycyjnej z całej Polski spotkali się z ciepłym przyjęciem serdecznych i skorych do zabawy mieszkanek i mieszkańców Wolkowych oraz okolicznych miejscowości.

Tabor to dopiero początek. Joanna przyznaje, że za sprawą współpracy wolkowskiej społeczności przy organizacji tego wydarzenia ma apetyt na więcej. Całonocna zabawa „na dechach” do muzyki kurpiowskiej granej na żywo, wysoka frekwencja, cudowny klimat, niezapomniane znajomości – to pokazało, jak wielki potencjał drzemie w dawnych nutach.

Marzenia?
Joanna marzy o tworzeniu sytuacji, w których muzyka i kultura Kurpi byłaby żywa, a nie zakonserwowana w muzeum czy na scenie. Chciałaby odkurzyć w pamięci najstarszego pokolenia kolorowe wspomnienia młodości, a młodszym pokazywać, że nie trzeba być znawcą historii czy etnografii, czy działać w zespole ludowym, by doskonale bawić się przy muzyce tradycyjnej – ta, zdaniem Joanny, grana z serca i dla ludzi, nigdy się nie starzeje. Wiwat Kurpie, regionalność to wartość!


 

Dołącz do programu!