Tomasz Jakubowski
Tomasz Jakubowski

 

Twórca Pracowni Batiku MAMUT, muralista i współorganizator festiwalu „Fabryka Światła” w Przasnyszu, laureat Nagrody MPEK-u za Społeczne Działania Twórcze. 

Tomasz jest z wykształcenia historykiem, archeologiem, a z zamiłowania i wykonywanego zawodu plastykiem. Od 2004 roku pracuje w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, od 2006 roku zaś prowadzi Pracownię Batiku MAMUT, której jest pomysłodawcą. Choć pracownia działa w strukturach MDK-u, funkcjonuje w dużym stopniu społecznie, z inicjatywy i środków osób, które ją współtworzą, czyli mieszkańców i mieszkanek miasta. MAMUT przygotowuje wystawy batiku w Polsce i za granicą, organizuje pokazy oraz warsztaty, współpracując z wieloma organizacjami partnerskimi. To pracownia otwarta i dostępna dla wszystkich, aktywna lokalnie, o czym świadczy gęsta sieć kontaktów w regionie.

Tomasz przez osiem lat prowadził w MDK-u Galerię na Piętrze, a od 2011 roku animuje Klub Filmowy „Ale nakręcone”. Działa też jako muralista, projektując i wykonując wielkoformatowe malowidła w mieście i okolicy. Ma na koncie m.in. stworzenie w pobliskich Chorzelach dwóch murali o tematyce społecznej, wykonanych przez mieszkańców i mieszkanki miejscowości.

Tomasz jest przasnyskim aktywistą kulturalnym –współpracuje z miastem przy organizacji festiwalu „Fabryka Światła”, poświęconego sztuce laserowej i Stanisławowi
Ostoi-Kotkowskiemu. W 2016 roku otrzymał za działalność kulturalną honorowy medal imienia tego przasnyskiego twórcy.

Marzenia?
Tomasz Jakubowski ma trzy.
Pierwsze to pomyślny remont zabytkowego budynku MDK-u w Przasnyszu, gdzie mieści się pracownia. Drugie to integracja środowiska twórców batiku w Polsce – choć sztuka ta wydawać się może egzotyczna,
mamy też polskie tradycje batikowe. Tomasz marzy o stowarzyszeniu jednoczącym to ciekawe środowisko. Trzecie marzenie dotyczy rozwoju działalności muralowej w regionie – pomysłów nie brakuje.

 

 

Dołącz do programu!