Marta Łabęcka
Marta ŁabęckaMarta Łabęcka to działająca na rzecz społeczności miasta Szydłowiec animatorka, nauczycielka, członkini stowarzyszenia PROJEKTORIAT.  Inspiracją Marty jest tożsamość, a przestrzenią wielu jej działań jest maleńka wioska Omięcin, skąd pochodzi jej ojciec.


Jakie działania realizuje?
Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów m.in. takich jak: „Omięcin we wsi snuje się opowieść”, „O!BŁĘDNEkino”, „UPteka”, „SZSZSZ”.

Obecnie rozpoczyna realizację projektu „Ukryte odkryte, czyli błąd pamięci" w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Jej działanie to część przedsięwzięcia mającego na celu popularyzację dokonań Ludwika Młokosiewicza, żyjącego w XIX wieku botanika i zoologa, badacza Kaukazu. Marta już po raz drugi została beneficjentką programu BMK - za pierwszym razem realizowała projekt „Słomoklejki”.

Jak zaczęła się jej przygoda ze społecznymi działaniami twórczymi?
Społeczne działanie twórcze rozumie jako eksplorowanie zagadnienia błędu w sferze lokalnego rozwoju społecznego. A zaczęło się od „Wyprawy na koniec świata" (projektu edukacyjnego, zrealizowanego w ramach programu Kulthurra! Centrum Edukacji Obywatelskiej), gdzie przewrotnie odnalazła początek swojej drogi. Ten koniec świata to maleńka wioska Omięcin, skąd pochodzi jej ojciec: „W dzieciństwie słyszałam od niego opowieści o pałacu, cudownym śpiewie ptaków i egzotycznej roślinności niegdyś się tam znajdujących. Dziś to bajanie okazuje się prawdą historyczną, ale niestety nie rzeczywistością. Dawnej świetności dopatrywać się można jedyne w kształcie kanału wijącego się nieskończenie na terenie dawnego majątku Młokosiewiczów, gdzie Ludwik jako dziecko rozpoczynał swą przygodę z pasją przyrodniczą".

Dołącz do programu!