vimeo facebook
Instytucje (edukacji i kultury) z ludzką twarzą: inspiracje Korczakowskie
18 // 10 // 2018
Instytucje (edukacji i kultury) z ludzką twarzą: inspiracje Korczakowskie
warsztat teoretyczny podczas II Zjazdu Kulturalnych Edukatorów
wstęp wolny, obowiązują zapisy

Warsztat teoretyczny podczas II Zjazdu Kulturalnych Edukatorów , 18 października 2018, Centrum Konferencyjne Golden Floor, ul. Chłodna 51, Warszawa, 32. piętro

Janusz Korczak kojarzony jest niemal wyłącznie z edukacją, jednak niesłusznie. W roku 1926 założył niezwykłe pismo "Mały Przegląd", w którym dzieci pisały dla dzieci. Pismo to było niezwykle prężną instytucją kultury, osiągającą przy okazji także wiele innych celów, łącznie ze społecznymi interwencjami. Obok "Małego Przeglądu" Janusz Korczak prowadził przez trzydzieści lat Dom Sierot dla dzieci żydowskich oraz przez prawie dwadzieścia lat współprowadził Nasz Dom dla dzieci polskich. Wszystkie trzy instytucje były unikalne w swojej konstrukcji: zostały ufundowane na naczelnej wartości, jaką był szacunek dla podmiotowości wszystkich ludzi, którzy byli zaangażowani w ich działalność.
Podczas mojego warsztatu chciałbym:
- opowiedzieć o Korczakowskich dokonaniach
- zaproponować ćwiczenie, które zbliży nas do tamtych doświadczeń
- wspólnie z uczestnikami zastanowić się, czy współczesne instytucje edukacyjne i instytucje kultury powinny i mogą działać w oparciu o szacunek dla podmiotowości ich pracowników i odbiorców działań? A jeśli tak, czego potrzebujemy i co możemy zrobić, by dokonać tego rodzaju zmiany?

 

Wojciech Lasota
Prezes Fundacji Korczakowskiej (www.korczakowska.pl) i trener umiejętności miękkich, w ostatnich latach związany z Uniwersytetem Warszawskim. Były pracownik Ośrodka Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM (Muzeum Warszawy), ponad dziesięć lat pracował jako edukator w Zamku Królewskim w Warszawie, przez kilka lat był również copywriterem.
Z wykształcenia historyk sztuki. Autor tekstów o tematyce Korczakowskiej, również na ten temat prowadził warsztaty i wykłady w Polsce oraz za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii). Jest żonaty, ma troje dzieci.

 

Warsztat bezpłatny, obowiązują zapisy na II Zjazd Kulturalnych Edukatorów poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na dole strony.