vimeo facebook
Warsztaty podstawowe dla partnerstw 2018
16 // 02 // 2018
Warsztaty podstawowe dla partnerstw 2018
16-18 marca 2018 roku w Centrum Konferencyjnym Promenada w Białobrzegach (gm. Nieporęt) odbędzie się obowiązkowy zjazd warsztatowy dla partnerstw, których projekty zostaną wybrane do realizacji w drodze konkursu.
Kliknij w pomarańczowy krzyżyk, żeby dowiedzieć się więcej...>>

16-18 marca 2018 roku w Centrum Konferencyjnym Promenada w Białobrzegach (gm. Nieporęt) odbędzie się obowiązkowy zjazd warsztatowy dla partnerstw, których projekty zostały wybrane do realizacji w drodze konkursu.

Cykl warsztatów przygotuje partnerstwa do realizacji projektów oraz wesprze proces planowania działań. Prowadzący warsztaty oraz koordynatorki projektu będą obecne podczas całego zjazdu warsztatowego, żeby odpowiadać na wszystkie pytania, rozwiewać wątpliowości, rozmawiać o pracy i współpracy. 

 

plan zjazdu:

16 marca 2018, piątek

10.00-11.30 

Spotkanie organizacyjne - jak prowadzić projekt w ramach Kulturalnych Edukatorów? 
prowadzenie: Agata Roman, Natalia Roicka, Katarzyna Lindner 

 

12.00 - 19.00 

STARTegia dla marzycieli

prowadzenie: Agata Etmanowiczhttp://www.art-impact.pl/

 

Planowanie strategiczne to nie pisanie, “robienie strategii”, to nie papier ani nie dokument. To przede wszystkim proces. Proces rozpoczynający się od określenia tego co ważne i tego co ważniejsze oraz od wymyślenia, wymarzenia sobie miejsca docelowego, efektu projektu. Wspólnie.

Jedni nazywają to wizją, misją, celami i wartościami. Ja nazywam ważnościami i marzeniami. Odkrycie i nazwanie tego, co tak naprawdę jest dla nas ważne oraz dlaczego (i po co) robimy to co robimy pomaga w zbudowaniu efektywnego partnerstwa. Mając pewność, iż partnerstwo jednoczy nie tylko wspólny cel, ale też wartości, realizacja projektu jest dużo łatwiejsza.

Brzmi nieco enigmatycznie? Być może… “Ważności” jednak przekładają się bezpośrednio na sposób/styl pracy, na działania, język i narzędzia komunikacji, na budowanie relacji z odbiorcami/ publicznością. Przekonacie się o tym w praktyce!

 Podczas warsztatów popracujemy, poćwiczymy i poznamy:

  • określanie celów;
  • określanie kluczowych wartości;
  • jednostronicowe strategie;
  • historie sukcesu (i porażek…) innych.

 

17 marca 2018, sobota

10.00 - 18.00 

Warsztaty projektowania z odbiorcą  

prowadzenie: Magdalena Ochał i Michał Kocikowski (Kolektyw Badawczy)  http://www.kolektywbadawczy.pl/

Planowanie atrakcyjnych i skutecznych działań edukacyjnych zakłada rozpoznanie potrzeb odbiorców. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną metody badawcze spoza klasycznego kanonu podstawowych technik badawczych ( takich jak np. wywiady indywidualne i grupowe, ankiety i obserwacje). W ich miejsce proponujemy przeprowadzenie badania potrzeb w formie projektowania z odbiorcą czyli projektowania partycypacyjnego.

Wspólne projektowanie jest skutecznym sposobem poznania potrzeb odbiorców. Z doświadczenia wiemy, że odbiorcy mają trudność by wyrazić słowami to, czego chcą lub czego oczekują. Projektowanie i tworzenie prototypów rozwiązań pozwala uniknąć wpadek i nieporozumień wynikających z rozbieżności między tym, co odbiorcy deklarują, a czego tak naprawdę chcą i oczekują od projektów artystycznych i społecznych. Ponadto wspólne projektowanie jest działaniem głęboko angażującym, gdyż włącza odbiorców w kształtowanie oferty kulturalnej instytucji, uwrażliwia na potrzeby innych osób i stwarza przestrzeń do dialogu i budowania więzi, a w rezultacie ożywia życie lokalnej społeczności. Dla samych zaś animatorów projektowanie z odbiorcami może być źródłem inspiracji.

 Podczas sobotniego spotkania weźmiemy udział w warsztacie projektowania partycypacyjnego - razem stawimy czoła wyzwaniu zaprojektowania rozwiązania dla jednej z instytucji kultury. Następnie omówimy możliwość wykorzystania tej techniki na potrzeby tworzenia własnych projektów edukacyjnych.

 

 

18 marca 2018, niedziela

9.00-11.00 

Partnerstwo idealne  

Prowadzący: Michał Grabowski, Justyna Sułek (laureaci konkursu Kulturalnych Edukatorów z roku 2017)

podzielą się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat:

- jak się dogadać w partnerstwie animator (artysta) i nauczyciel; jak to zrobić, aby współpraca była realna i aby każdy był równoważnym realizatorem projektu,

- jak instytucja kultury może współpracować ze szkołą,

- jak angażować odbiorcę w kolejnych etapach organizacyjnych,

- dokumentacja projektu i kultura wizualna; na co zwracać dokumentując działania projektowe

- tworzenie dobrej atmosfery w grupie i dbanie o wzajemny szacunek

 

 11.30 - 16.00 

 ABC Współpracy  "Zawsze warto" 

prowadzenie: Katarzyna Michalska (nauczycielka j. polskiego, autorskiego przedmiotu Wychowanie do Twórczości oraz współautorka programu Klasy Aktywności Twórczej http://www.kat.bytom.pl)

 "Zawsze warto" to warsztat, podczas którego podzielę się swoimi wieloletnim doświadczeniem w pracy w obszarze edukacji kulturowej z młodzieżą gimnazjalną. Podzielę się przykładami własnych działań, tych bardziej i mniej udanych, wzlotów i upadków, trudności pokonanych i tych, z którymi nadal staram się uporać, ale także pokażę jakie efekty można osiągnąć zdobywając partnerów i sojuszników. 

Uczestnikom warsztatów zapewniamy nocleg (z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę) oraz wyżywienie (śniadanie, obiad i kolację). 

strona hotelu >>

kontakt w sprawie warsztatów: 

Agata Roman 
a.roman@mik.waw.pl 
tel. 605 600 881