Młoda Kultura - Kolonie dla dorosłych 2025
Młoda Kultura - Kolonie dla dorosłych 2025

Pracujesz w obszarze animacji i edukacji kulturalnej i szukasz nowych inspiracji?
Planujesz włączyć młodzież w swoje działania, ale nie wiesz od czego zacząć?
Chcesz poznać innych ludzi i wymienić się doświadczeniami?
Działasz na terenie województwa mazowieckiego?

Zapraszamy na cykl warsztatowy „Młoda Kultura - Kolonie dla dorosłych”!

Kiedy? 07-11 lipca 2025
Gdzie? Villa Omnia, Trębki Nowe
Dla kogo? Osoby rozpoczynające pracę z młodzieżą lub szukające odpowiedzi na pytanie, jak taką pracę zacząć działające na terenie województwa mazowieckiego

Udział w Koloniach jest bezpłatny. Wymagane jest uczestnictwo we wszystkich dniach.

Regulamin naboru i uczestnictwa do pobrania na dole strony. NABÓR ZAKOŃCZONY.

PROGRAM KOLONII

Poznajmy się

07.07, poniedziałek od 11:00 do 14:00

Pierwszy dzień do czas na poznanie się osób uczestniczących oraz zespołu BMK. Opowiemy Wam o mazowieckiej Bardzo Młodej Kulturze i innych naszych działaniach. Zaprosimy Was też do opowieści o sobie, do słuchania innych oraz do przyglądania się nawzajem swoim doświadczeniom zawodowym.

Prowadzenie: zespół BMK


Spotkanie z przedstawicielami i przedstawicielkami grup młodzieżowych

07.07, poniedziałek od 15:00 do 18:00

Zaproszone osoby reprezentujące grupy młodzieżowe opowiedzą o swoich działaniach i perspektywie na rozwój kultury. Wspólnie przyjrzymy się problematyce, jaką działalność kulturowa może się zająć, jeśli chce zainteresować i przyciągnąć młode osoby.

Prowadzenie:

Ada Nguyen-Anh - z wykształceniem kulturoznawczym, prowadziła liczne warsztaty autorskie o tematyce kuglarsko- cyrkowej oraz pracuje jako koordynator i animator w firmie Stop Nudzie. Zafascynowana tematem cyrku społecznego oraz pedagogiki cyrku. Prowadzi warsztaty w sposób motywujący i dostępny dla wszystkich grup wiekowych. Prywatnie zajmuje się sztukami cyrkowymi - gimnastyka powietrzna, akrobatyka, taniec z wachlarzami ogniowymi, żonglerka.

Filip Jurczak - hej jestem Filip, mam 17 lat. Jestem założycielem grupy młodzieżowej 19family, która bierze udział w projekcie „Bardzo Młoda Kultura”. Od ponad 3 lat współpracujemy z lokalną klubokawiarnią Łoskot Cafe, gdzie otrzymujemy ogromne wsparcie od założycieli - Kasi i Radka. Na co dzień zajmuje się muzyką lecz od niedawna interesuje mnie działalność społeczna. Chce polepszyć otoczenie, w którym żyje zarówno dla siebie jak i moich rówieśników.

Zuzanna Żmijewska - studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, wychowawca Związku Harcerstwa Polskiego, laureatka X edycji ogólnopolskiej olimpiady projektów społecznych - Zwolnieni z Teorii, realizatorka dwóch edycji projektu społecznego dalEKOwzroczne, koordynator młodzieżowy polsko - litewskich wymian młodzieżowych, uczestnik programu Bardzo Młoda Kultura, współzałożycielka stowarzyszenia od młodzieży dla młodzieży - Konstelacja Młodych Gwiazd.


Ciałościowe Rozruchy

od wtorku do piątku od 9:00 do 9:30

Rano różnie bywa. Jednego dnia możesz wstać super wypoczęta_y i wyspana_y i w Twoim ciele może krążyć wartko energia i chęć do działania, a innego dnia Twoje ciało ledwo się rusza, potrzebuje zatrzymać się, odpocząć, jeszcze innego coś może uwierać, doskwierać, pobolewać, a kolejnego może pojawić się lekkość, rozluźnienie czy przepływ. Nie jesteśmy robotami, jesteśmy zmienną czującą Ciałością. Dlatego też zaczniemy dzień od uważnego wsłuchiwania się w swoje ciała z uszanowaniem swojego tempa, nastroju i potrzeb. Z troską o siebie zaprosimy różne rodzaje rozruszników, a to delikatne rozciąganie mięśni i powięzi, a to automasaż i ruch zintegrowany z wdechem i wydechem oraz otoczeniem, a to choreograficzne zabawy, a to ćwiczenia somatyczne. W kierunku empatycznego kontaktu ze sobą. 

Prowadzenie

Magda Przybysz - Choreografka, performerka, edukatorka, trenerka. Wciela choreograficzne strategie w edukacji, teatrze, filmie, VR, muzyce i tańcu.  Jej choreograficzne prace prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i na świecie.  Jest także wykładowczynią i kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych „Komunikacja w organizacji oparta na empatii” na SWPS, była także gościnną wykładowczynią na kierunku Somatyka w tańcu i terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz na UW na Wydziale Sztuk Społecznych.


Kim jest młodzież?

08.07, wtorek od 10:00 do 18:00 (z przerwą na obiad)

Warsztat ma na celu wyposażenie osób uczestniczących w wiedzę i praktyczne narzędzia do lepszego zrozumienia potrzeb młodzieży oraz tworzenia przestrzeni i programów kulturalnych dostosowanych do tej grupy odbiorców.

W trakcie warsztatu poruszone zostaną następujące tematy:

  • Komunikacja z młodzieżą - jak nawiązać kontakt, zrozumieć ich język i potrzeby, radzenie sobie z różnymi postawami i zachowaniami.
  • Programowanie dla młodzieży - tworzenie atrakcyjnych ofert kulturalnych, wykorzystanie nowych technologii, współczesne trendy i zainteresowania.
  • Zaangażowanie i partycypacja - jak włączać młodych ludzi w działania instytucji, budowanie społeczności, współpraca z liderami młodzieżowymi.
  • Różnorodność i inkluzywność - uwzględnianie różnych potrzeb, pochodzenia kulturowego, sytuacji społeczno-ekonomicznej młodzieży.
  • Wyzwania współczesnej młodzieży - zrozumienie problemów, z którymi się borykają, wpływ mediów społecznościowych, zdrowie psychiczne.

Prowadzenie

Magdalena Ochał – socjolożka i historyczka sztuki, członkini Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Transdyscyplinarnej Sieci Badaczy Jakościowych. Od 2014 roku współtworzy Kolektyw Badawczy, z którym realizuje badania społeczne, diagnozy, konsultacje i procesy partycypacyjne. Specjalizuje się w badaniach dla sektora publicznego, w tym dla instytucji kultury.


Nastolatek w kryzysie

09.07, środa od 10:00 do 13:30

Czy łatwo rozpoznać kryzys u nastolatka? Czy myśli samobójcze należy traktować poważnie? Czy samookaleczenia to tylko chęć zwrócenia na siebie uwagi? Podczas warsztatu dowiemy się: po czym poznać, że nastolatek może być w kryzysie; na co zwrócić szczególną uwagę oraz jak na to reagować, by udzielić pomocy. Opowiem też jak zadbać o siebie w pracy z młodzieżą.

Prowadzenie

Paula Włodarczyk - psycholożka, pedagożka, psychoterapeutka. Na co dzień pracuje psychoterapeutycznie z nastolatkami, dorosłymi, parami i rodzinami. Tworzy i prowadzi warsztaty, szkolenia dla nastolatków, rodziców i profesjonalistów. Prowadzi zajęcia ze studentami. Od kilkunastu lat związana m.in. z FDDS, jako koordynatorka 116 111-telefonu dla dzieci i młodzieży oraz jako psychoterapeutka.


Standardy ochrony dzieci - niepotrzebna komplikacja czy sprzymierzeniec?

09.07, środa od 10:00 do 13:30

To warsztaty dla tych, którzy chcą rozumieć sens i działać, a nie tylko „mieć papier” i spełnić obowiązek wynikający z tzw. “ustawy Lex Kamilek” (chociaż i o tym będzie kilka słów). Pokażemy, że standardy ochrony małoletnich to nie sztywne zasady, lecz realne wsparcie w codziennej pracy z dziećmi. To głos dziecka w organizacji ubrany w zasady i procedury zapobiegające jego krzywdzeniu. To narzędzie w rękach dorosłych, które sprawia, że nie są bezsilni wobec przemocy. Podczas warsztatów poznacie skalę przemocy wobec dzieci w Polsce, dowiecie się, jak rozpoznawać jej sygnały, reagować mądrze i tworzyć przestrzeń, w której dzieci czują się bezpieczne. Bezpieczeństwo dzieci zaczyna się od świadomych dorosłych.

Prowadzenie

Katarzyna Poniatowska – Socjoterapeutka, pedagożka resocjalizacyjna, specjalistka ds. ochrony dzieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, prezeska Fundacji Bezpres, trenerka (FDDS i House of Skills), instruktorka ZHP. Od ponad 20 lat związana z organizacjami pozarządowymi. Pracowała w grupie roboczej przy Ministerstwie Sprawiedliwości przy tworzeniu rekomendacji dot. standardów ochrony małoletnich w sporcie oraz podczas wypoczynku dla dzieci i młodzieży.


Relaksacyjny warsztat rękodzielniczy

09.07, środa od 14:30 do 17:30

Warsztat plenerowy dla osób pracujących z młodzieżą. Spotkanie łączy elementy mindfulness, pracy twórczej i wyobrażeniowej, dając przestrzeń do wyciszenia i relaksuje oraz doświadczenia perspektywy nastolatka. 

Podczas warsztatu, który odbędzie się w lesie lub parku, uczestnicy przejdą przez dwa etapy. W pierwszej części zanurzymy się w praktykę uważności i stworzymy maski z gliny jako formę wyrazu wewnętrznych stanów i emocji. W drugiej – poprzez medytację i pracę wyobrażeniową „Mój wewnętrzny las” – uczestnicy stworzą gliniane formy inspirowane tym, co pojawi się w ich wewnętrznym krajobrazie.

Alternatywnie lub uzupełniająco proponuję doświadczenie „być jak” – uczestnicy wcielą się w wymyśloną przez siebie postać-nastolatka, próbując poczuć, jak to jest być kims z tej grupy wiekowej. Z tej perspektywy wykonają przedmiot z gliny, który następnie posłuży jako punkt wyjścia do rozmowy o potrzebach, trudnościach i pragnieniach młodych ludzi.

Prowadzenie

Monika Uklejewska - prowadzi ProstoCeramikę, gdzie tworzy z gliny i zaprasza innych do odkrywania radości, jaką daje rękodzieło. Wierzy, że praca z materiałem i własnymi rękami to nie tylko sposób na relaks, ale też realne wsparcie dla naszego dobrostanu. Związana jest również z międzynarodową organizacją Forest Therapy Hub, gdzie szkoli i certyfikuje przewodników kąpieli leśnych. W swojej pracy łączy doświadczenie psycholożki (UW), certyfikowanej terapeutki dziecięcej ESDM oraz miłość do natury i twórczości. Swoją wiedzą i inspiracjami z zakresu terapii lasem dzieli się w social mediach w ramach inicjatywy Terapia Lasem.


Od wzajemnych zarzutów do wzajemnego zrozumienia - narzędzia pracy z konfliktem

10.07, czwartek od 10:00 do 18:00 (z przerwą na obiad)

Konflikt jest naturalnym elementem pracy z grupą. Niesie ze sobą ryzyko zablokowania procesu twórczego i rozpadu zespołu. Ma też w sobie element szansy na stworzenie nowej jakości działań i współpracy. Kluczem do wykorzystania konfliktu, jako narzędzia rozwoju jest umiejętność zbudowania ram do uznania różnicy perspektyw oraz oparcie poszukiwania rozwiązań o potrzeby i możliwości stron. W czasie warsztatów chętnie podzielę się zdobytą przez dwadzieścia lat praktyki wiedzą i doświadczeniem, które umożliwiają zrealizowanie tych zadań.

Nasza wspólna praca będzie okazją do:

  • lepszego rozumienie dynamiki i czynników eskalacji konfliktu,
  • poznania i przećwiczenia schematu rozmowy mediacyjnej,
  • przećwiczenia schematu docierania do potrzeb, postawy pozytywnej konotacji
  • nabycia umiejętności korzystania z emocji w procesie budowania wzajemnego zrozumienia.

Warsztat będzie prowadzony metodami aktywnymi, z wykorzystaniem wiedzy i dotychczasowych doświadczeń osób uczestniczących.

Prowadzenie

Konrad Sobczyk – Mediator, superwizor, konsultant, facylitator, trener umiejętności rozwiązywania konfliktów. Współzałożyciel ośrodka mediacji „mediatorzy.pl”, członek Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Mediacyjnie i superwizyjnie ukształtowany w Berlinie i Heidelbergu. Od 10 lat współpracuje z WCIES (Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń) prowadząc mediacje w szkołach oraz szkolenia i superwizje dla kadry nauczycielskiej warszawskich szkół.


Zdrowie przy ekranie. Jak wpływają na nas urządzenia ekranowe oraz jak korzystać z nich bezpiecznie i zdrowo

11.07, piątek od 10:00 do 13:30

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak wpływają na nas urządzenia ekranowe i internet. Osoby uczestniczące poznają podstawowe zasady higieny cyfrowej, a także dowiedzą się, jak mogą zdrowiej i bezpieczniej wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne. Zastanowimy się także, jak rozmawiać o urządzeniach ekranowych z młodzieżą, aby zachęcić do refleksji oraz wprowadzenia w życie zasad higieny cyfrowej.

Prowadzenie

Ewa Przybysz-Gardyza – edukatorka higieny cyfrowej, koordynatorka programów edukacyjnych z zakresu edukacji cyfrowej i medialnej. Autorka materiałów edukacyjnych, w tym newslettera “Wokół edukacji”.


Podsumowanie i zakończenie

11.07, piątek od 13:30 do 14:30

Prowadzenie: zespół BMK

 


Szczegółowy program godzinowy do pobrania na dole strony.


Kontakt:

Magdalena Różycka
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
tel./SMS 661 660 994
e-mail m.rozycka@mik.waw.pl

Natalia Roicka
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
tel./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl

Agata Szocińska-Oleksiak
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
tel./SMS 605 504 904
e-mail a.szocinska@mik.waw.pl

 

Załączniki:

program-kolonii-2025.pdf - pobrań: 192, rozmiar: 295,76 KB