Neuroatypowy, czyli jaki i co z tego wynika?
Neuroatypowy, czyli jaki i co z tego wynika?

NABÓR ZAKOŃCZONY.

Zapraszamy osoby pracujące z młodzieżą lub planujące takie działania do udziału w naszych warsztatach.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy lunch i serwis kawowy na miejscu.
Nabór otwieramy 8 września br. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztat "Neuroatypowy, czyli jaki i co z tego wynika?"

TERMIN: 19.09.2023 (wtorek), g. 9:00-16:00
MIEJSCE: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Zagadnienia związane z neuroróżnorodnością pojawiają się coraz częściej w przestrzeni publicznej, dając nadzieję na świat otwarty na osoby neuroatypowe. Zgodnie z maksymą: „Poznaj, by zrozumieć”, tylko pogłębianie wiedzy jest drogą do zrozumienia i akceptacji odmiennych zachowań i sposobu odbierania świata, wynikających z różnic w budowie i funkcjonowaniu mózgu oraz układu nerwowego.
 
Spektrum autyzmu, ADHD, dysleksja, Zespół Touretta i inne - to im przyjrzymy się podczas warsztatu. Przeanalizujemy specyficzne cechy i potrzeby, zastanowimy się, jak  wspólnie budować świat otwarty na osoby neuroróżnorodne, jak tworzyć włączające, akceptujące środowisko, w którym nikt nie będzie wykluczony.
 
Pierwsza część będzie wprowadzeniem do temetu. W drugiej części przyjrzymy się uważnie poszczególnym neuroróżnorodnościom, zmierzymy się ze stereotypami i zastanowimy się, co może ułatwić pracę z grupą, w której znajdą się osoby neuroatypowe.

PROWADZĄCE:
 
Ewa Świerżewska - promotorka kultury, autorka książek, redaktorka, tłumaczka; absolwentka podyplomowych studiów pedagogicznych; ambasadorka i mentorka młodzieżowego projektu, nagrodzonego Złotym i Srebrnym Wilkiem w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, „Poznaj, by zrozumieć. Podcast o neuroróżnorodności”. Zanurzona w tematach społecznych, z naciskiem na rozwój i dobrostan grup wykluczonych społecznie. Prywatnie mam dorosłej osoby z diagnozą Spektrum Autyzmu.

Ada Świerżewska – uczennica czwartej klasy liceum; liderka projektu „Poznaj, by zrozumieć. Podcast o neuroróżnorodności”, nagrodzonego Złotym i Srebrnym Wilkiem w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii; uczestniczka wolontariatu koleżeńskiego Stowarzyszenia Mary&Max; mentorka w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.