Badanie było częścią projektu Kultura tworzy rozwój realizowanego w latach 2009-2010. Poprzedził je warsztat pilotażowy na Mazowszu południowym, a wnioski z diagnozy posłużył do zaplanowania programu warsztatów organizowanych we wrześniu i październiku 2010 roku dla subregionów: północnego, wschodniego i zachodniego.
Celem badania było zwiększenie wiedzy o tym:
- Co stanowi główną przeszkodę w planowaniu wydarzeń realnie przyczyniających się do uczynienia kultury jednym z narzędzi wspierających rozwój lokalny?
- Jak uczestnicy postrzegają sytuację swoich instytucji i ich rolę w rozwoju lokalnym?
- Jakiej wiedzy lub umiejętności potrzebowaliby działacze lokalnych ośrodków kultury, stowarzyszeń i innych instytucji, żeby rozwinąć swoją działalność?
Badacze starali się również uzyskać szerszy i komplementarny obraz badanej rzeczywistości. Diagnozowali sytuację przebadanych instytucji kultury i organizacji pozarządowych oraz stworzyli zarys polityki kulturalnej prowadzonej w wybranych gminach. W wyniku przeprowadzonego badania opracowane zostały rekomendacje dotyczących tematyki szkoleń skierowanych do pracowników instytucji i organizacji działających w sferze kultury, jak również urzędników odpowiedzialnych za sprawy związane z kulturą w poszczególnych urzędach administracji samorządowej.
Wywiady były realizowane w dniach 13-16 kwietnia 2010 roku w następujących instytucjach: Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie, Urząd Gminy Grębków, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Urząd Miasta Siedlce, Muzeum-Zbrojownia na Zamku w Liwie, Urząd Gminy Liw, Urząd Miasta Węgrów, Węgrowski Ośrodek Kultury, Parafia Ewangelicka w Węgrowie, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Bądźmy Razem w Łochowie, Urząd Miasta Łochów.
Realizatorzy wywiadów: Anna Koc, Aleksandra Litorowicz, Anna Stępniewska, Karol Wittels
Autorzy raportu: Anna Stępniewska, Karol Wittels
Załączniki: