A- A A+
vimeo facebook
Dobry to stan  - wyjazd dobrostanowy dla animatorek i animatorów kultury
19 // 06 // 2024
Dobry to stan - wyjazd dobrostanowy dla animatorek i animatorów kultury
Zapraszamy na dobrostanowy wyjazd dla animatorek i animatorów kultury! W tym roku towarzyszyć nam będą trzy perspektywy: emocje i wiedza, ciało i ruch, botanika i twórczość. NABÓR ZAKOŃCZONY.

15-17 lipca, Trębki Nowe (niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego)

Dla kogo są te warsztaty?

Dla animatorek i animatorów kultury działających w woj. mazowieckim, które_rzy chcą poćwiczyć troskę o siebie w świecie poprzez kontakt z emocjami, ciałem w ruchu, twórczością i we wspólnocie doświadczeń z innymi.

Spotkamy się w kameralnej grupie. Zaprosimy 15 osób, zdecydowanych i zmotywowanych do udziału w warsztatach. Pierwszeństwo będą miały te osoby, które nie brały udziału w cyklu warsztatowym „Dobry to stan” w 2022 i 2023 roku.

Zapewniamy:

  • minimum 10 miejsc dla osób działających poza m.st. Warszawą i maximum 5 miejsc dla osób działających w Warszawie,
  • nocleg w dwuosobowych pokojach z łazienką,
  • wegetariańskie wyżywienie,
  • transport z Warszawy do Trębek Nowych i z Trębek Nowych do Warszawy.

Udział w wyjeździe jest bezpłatny.

Nabór trwa od 3 do 19 czerwca. Formularz zgłoszeniowy znajduje się w dole strony.

21 czerwca ogłosimy wyniki naboru.

Regulamin udziału i naboru dostępny do pobrania na dole strony.

O miejscu:

Gościć nas będzie XVIII-wieczny Jaworowy Dwór w Trębkach Nowych, niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego, czyli rodzinny hotelik z mnóstwem uroczych zakamarków do odkrycia. Śpiew ptaków, hektary zieleni, ważki nad stawem, 400-letni dąb  - będą tworzyły scenerię naszego wyjazdu.

 

Co w programie?

  • 15 lipca, emocje i wiedza: Ćwiczenia z troski o siebie w świecie

Socjolożka Arlie Hochschield wprowadziła do obiegu pojęcie pracy emocjonalnej – często niewidocznego, kulturowo najczęściej cedowanego na kobiety wysiłku związanego z podtrzymywaniem relacji, zapewnianiem przestrzeni do dzielenia się emocjami, szeroko pojętą troską oraz dbałością o bezpieczeństwo i przyjemną atmosferę.  Praca ta wymaga jednoczesnej uwagi, mieszczenia swoich emocji i ich ekspresji, uważności na emocje innych osób, sprawności komunikacyjnych.

Jak zauważać i doceniać własną niewidzialną pracę emocjonalną? Jak dostrzegać przeciążenia i zatrzymywać wypalającą spiralę samopoświęcenia? W jaki sposób ekologicznie gospodarować zużywalnymi zasobami energetyczno-emocjonalnymi, żeby minimalizować ryzyko wypalenia zawodowego? Jaki prosić o wsparcie oraz mądrze udzielać go sobie i światu?

Zapraszamy na całodzienne spotkanie warsztatowo-sieciujące, podczas którego podzielimy się wiedzą, wymienimy doświadczeniami i poszukamy pomysłów na przyszłość.

Prowadzenie: Kolektyw Edukacyjny Future Simple
Pomagamy spojrzeć na wyzwania z różnych perspektyw. Zachęcamy do szukania nowych rozwiązań dla starych spraw. Uczymy krytycznego i samodzielnego myślenia. Pokazujemy, że praca z emocjami jest równie przydatna jak ciągłe poszerzanie wiedzy. Pracujemy z mądrymi ludźmi, którzy od życia i siebie chcą więcej. Wierzymy, że zmianę świata można zacząć od siebie.


Paulina Czapska - pracuję jako edukatorka, terapeutka. Współtworzę Kolektyw Edukacyjny Future Simple. Z wykształcenia jestem psycholożką kliniczną i zdrowia i psychotraumatolożką. Wspieram osoby indywidualne i całe organizacje i instytucje w poszerzaniu kompetencji zawodowych i osobistych. Projektuję programy edukacyjne i rozwojowe, prowadzę warsztaty. Propaguję ideę zrównoważonego aktywizmu i kolektywnej troski.


dr Anna Szapert - pracuję jako edukatorka, terapeutka i wykładowczyni akademicka. Współtworzę Kolektyw Edukacyjny Future Simple. Badam kulturę terapeutyczną z perspektywy feministycznej. Moje doświadczenie obejmuje zarówno pracę indywidualną, jak i grupową w różnorodnych organizacjach. Towarzyszę w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju, wzmacnianiu wewnętrznych zasobów, projektuję i prowadzę warsztaty oraz procesy szkoleniowe.

  • 16 lipca, ciało i ruch: Ciałość, czyli jak możemy zatroszczyć się o siebie poprzez ucieleśniony i empatyczny kontakt ze sobą

Jak ciało i umysł są ze sobą sprzężone (stanowią jedną całość - ciałość)? Jaka jest różnica między samokontrolą a samoregulacją? Jak skutecznie redukować lęk objawiający się zbytnim pobudzeniem w ciele? Jak za pomocą łatwo dostępnych obiektów odnaleźć przyjemność i uważność w ruchu?

Zapraszam na warsztat, podczas którego będziemy stopniowo oswajać naszą relację z ciałem, ruchem dostępnym dla każdej osoby, niezależnie od stopnia doświadczenia tanecznego. Będziemy działać według zasady, którą proponował twórca Nonviolent communication Marshall Rosenberg  „Najpierw kontakt, a potem działanie”.

Po pierwsze zaczniemy od kontaktu ze sobą, troski o swój cielesny dobrostan, nazwania i poczucia najżywszych w danej chwili potrzeb, wzmocnienia zaufania do siebie i przyjaznej więzi ze swoją cielesnością. Poznacie kilka wybranych ćwiczeń somatycznych, które posłużą nam jako sposób na „wylądowanie w ciele”. Następnie poddamy refleksji, które z nich można wykorzystać w pracy z grupami, oraz omówimy, w jakich sytuacjach i kontekstach najlepiej z nich skorzystać.

W kolejnym kroku przejdziemy do kontaktu z innymi. Podzielę się moimi ulubionymi grami i zabawami choreograficznymi, które zbliżają nas w grupie do siebie i jednoczą ją we wspólnym działaniu, a także koregulują (czyli powodują, że grupa sama znajduje optymalne dla siebie tempo i zasady współpracy). Będziemy „krążyć” wokół trzech najważniejszych potrzeb grupy (wg Ricka Hansona, autora książki Rezyliencja): poczucia bezpieczeństwa, satysfakcji i więzi. Wspólnie zastanowimy się, co nas od nich oddala, a co przybliża.

Prowadzenie: Magdalena Przybysz - choreografka, performerka, edukatorka, trenerka. Wciela choreograficzne strategie w edukacji, teatrze, filmie, VR, muzyce i tańcu.  Jej choreograficzne prace prezentowane były na wielu festiwalach w Polsce i na świecie.  Jest także wykładowczynią i kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych „Komunikacja w organizacji oparta na empatii” na SWPS, była także gościnną wykładowczynią na kierunku Somatyka w tańcu i terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz na UW na Wydziale Sztuk Społecznych.

  • 17 lipca, botanika i twórczość: Mandale roślinne

Układanie mandali to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu możemy wyjść poza swój codzienny, racjonalny I zorientowany na cele stan umysłu, by zanurzyć się we własnym wnętrzu, zejść do przestrzeni serca i doświadczyć więzi łączącej nas z nieskończoną siecią życia, tak aby z tego miejsca, z mocą intencji zaprosić do naszego życia wszytko to, za czym tęsknimy. Na miejscu czekają ramy i mnóstwo cudnych roślin oraz piór ( wszystkie znalezione, 100% cruelty free), a także tkaniny i specjalne kleje, dzięki którym powstaną mandale w wybranej intencji. Opowiem o symbolice ziół w różnych kulturach, pracy z intencją i sposobach komunikacji z roślinami. Pozostałe dwie godziny to część praktyczna, podczas której stworzymy własne roślinne mandale.

Prowadzenie: Mayra Wojciechowicz – z wykształcenia fotografka i filozofka, absolwentka filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i psychologii procesu w Warszawie. Aktywistka. W 2013 roku porzuciła miasto i zamieszkała w lesie, na skraju malutkiej warmińskiej wioski o uroczej nazwie Jeziorko. Kocha naturę, a zwłaszcza drzewa i lasy, które uważa za przestrzenie święte. Uwielbia słuchać małych rzek i pływać w leśnych jeziorkach. Mandale roślinne układa od 10 lat.

 


Nabór zakończony.

 


Kontakt:
Natalia Roicka
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
tel./SMS 601 668 314
e-mail n.roicka@mik.waw.pl

 

Załączniki:

regulamin-naboru-i-uczestnictwadobry-to-stan2024.pdf - pobrań: 135, rozmiar: 450,86 KB
  • Brak komentarzy