A- A A+
vimeo facebook
30 // 01 // 2017
Pożegnania i kontynuacje. o tym, czy koniec projektów da się zaprojektować.
Agnieszka Pajączkowska & Pola Rożek [Kolektyw Terenowy]

Kończysz projekt i słyszysz od uczestników: „przyjedziecie jeszcze?”. Albo: „to kiedy znowu się spotkamy?”. Może, gdy się z nimi żegnasz, Tobie też chodzi po głowie pomysł na to, że warto działanie kontynuować?  A może jednak lepiej byłoby do tego nie wracać? Sądzimy, że o zakończeniu projektu warto pomyśleć już na etapie składania wniosku o dotację lub planowania pierwszych działań. Nie sądzimy, że są zakończenia „dobre” i „złe” – wydaje nam się, że są jedynie zaplanowane i niezaplanowane.
Zapraszamy do udziału w warsztacie, podczas którego wspólnie zastanowimy się, czy warto i jak pomyśleć o dniu zakończenia projektu – porozmawiamy zarówno o tym jak kończyć, aby zaczynać, jak i o tym, jak kończyć, aby przekazywać i jak kończyć, aby się pożegnać. Podzielimy się własnym doświadczeniem, ale przede wszystkim stworzymy okazję do pracy w oparciu o doświadczenia uczestników i uczestniczek spotkania.

Pola Rożek – etnografka, animatorka kultury, fotoedytorka, autorka filmów. Od 2011 roku związana z nieformalną grupą Kolektyw Terenowy, z którą działa etnoanimacyjnie w podszydłowieckich wsiach i w Lublinie. Prowadzi badania etnograficzne w Koprzywnicy, współpracuje z tamtejszym Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu przy projekcie
„Koprzywnica Patrzy/My”. Prowadzi warsztaty edukacyjne, fotograficzne i filmowe we współpracy m.in. z Ośrodkiem Edukacji w Łazienkach Królewskich, Fundacją im. Zofii Rydet i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, animatorka kultury, tutorka, twórczyni projektów kulturalnych, społecznych, artystycznych. Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współautorka projektów, m.in.: „Tożsamości odzyskane. Interwencje, Migawki” i „Seminarium wizualne” (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”), „Wizualny Eksperyment Muzealny” (Stowarzyszenie Katedra Kultury), „Coś, co zostanie. Lokalne działania z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet” (Fundacja im. Zofii Rydet), „Muzeum Migracji” (Towarzystwo KRAJOBRAZ). Tutorka z doświadczeniem wsparcia animatorów i twórców w projektach „Młode menedżerki kultury”, „Mistrz i uczeń”, „Migawki. Spotkania z fotografią”, „Polis(h) Photo Lab”, „Strefa Eksperymentu” (wszystkie projekty w ramach działań Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"). Należy do sieci Latających Animatorów Kultury, współtworzy Kolektyw Terenowy, z którym rozwija ideę łączenia etnografii, animacji i sztuki. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny (www.wedrownyzakladfotograficzny.pl). Stypendystka MKiDN.