A- A A+
vimeo facebook
Cięcie 2012
Projekt Cięcie 2012 rozpoczął się dwudniowym wydarzeniem w Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek, a następnie kontynuował program rezydencji edukacyjno-animacyjnych w Szydłowcu i okolicach, zwracając przy tym większą uwagę na współpracę z lokalnymi podmiotami kultury. Całość zamknęła debata "Pułapki partycypacji".

Cięcie 2012 otworzyła impreza Wakacyjne ostatki zorganizowana w Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek oraz w wynajętym na potrzeby projektu lokalu przy ulicy Radomskiej. Dwa dni ostatniego weekendu wakacji wypełniły wykłady i warsztaty skupiające się wokół trzech tematów bliskich lokalnej społeczności: sztuka tuningu samochodów, kultura hip-hopu oraz kreatywna moda. Całość zakończyła się koncertem, podczas którego wystąpili Puma (DwaPprojekt)& Fabek, Strzelba i inni oraz Te-tris.

Przez kolejne tygodnie w Szydłowcu trwał program rezydencji. Podobnie, jak w poprzednim roku do udziału zostały zaproszone instytucje z Warszawy: Krytyka Polityczna i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Natomiast trzecią rezydencję powierzono lokalnej organizacji: Towarzystwu Aktywnych Kulturalnie Projektoriat.

Krytyka Polityczna podczas swojej rezydencji skupiła się na trzech kwestiach: kulturze, edukacji i środowisku. Mieszkańcy zostali zaproszeni na otwarte pokazy filmów dokumentalnych, na warsztaty na temat recyklingu, a w Świetlicy przy Radomskiej powstała Letnia czytelnia oraz miejsce spotkań.
Pełny program rezydencji

Rezydencja Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie Projektoriat odbywała się pod hasłem „Robimy własną przestrzeń!” Lokal przy ulicy Radomskiej był otwarty dla wszystkich mieszkańców, którzy mogli aktywnie kształtować program rezydencji. Dziesięć dni wypełniły różnorodne działania: pokazy filmów, warsztaty fotograficzne, tuning resoraków, spotkania szachowe oraz wspólna kolacja i impreza w stylu latino disco. W ramach rezydencji odbyło się także spotkanie Okrągły stół dla kultury w Szydłowcu.
Pełny program rezydencji

Rezydencja Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeniosła się do wsi Broniów pod Szydłowcem. 6 października odbył się tam koncert Fuga na dwa pianina w wykonaniu Marcina Maseckiego.
Pełny opis koncertu

Projekt Cięcie 2012 zakończył się realizacją debaty „Pułapki partycypacji”, która odbyła się 30 października w Galerii XX1 w Warszawie.

 

wróć do Projekt Cięcie >>