A- A A+
vimeo facebook
Relacje od nowa
Relacje od nowa

Projekt skupia się na (od)budowywaniu relacji społecznych między różnymi grupami środowiskowymi i kulturowymi. Ważnym kontekstem proponowanych działań są nowe zjawiska społeczne, których jesteśmy świadkami i aktorami. Z jednej strony są to nie do końca rozpoznane konsekwencje długiego trwania pandemii i związanej z nią izolacji społecznej. Z drugiej strony chodzi o niespotykaną dotąd na taką skalę obecność uchodźców, zwłaszcza Ukrainek i Ukraińców, w społecznościach lokalnych.

Zapraszamy pracowników i pracowniczki  lokalnych instytucji kultury oraz nauczycieli i nauczycielki z placówek oświatowych z terenu województwa mazowieckiego do współtworzenia projektu „Relacje od nowa” i udziału w jego poszczególnych odsłonach.

Do czego zapraszamy?
Nasz projekt obejmuje trzy równolegle prowadzone moduły, adresowane do różnych grup.

Moduł 1. KONKURS

Nabór: czerwiec
Realizacja: czerwiec-październik

Zapraszamy do udziału w konkursie adresowanym do mazowieckich instytucji kultury i placówek oświatowych. Czekamy na Wasze pomysły na lokalne działania z zakresu edukacji kulturowej, budowane w partnerstwie między instytucją kultury i placówką oświatową. Projekt zgłoszony do konkursu ma być skoncentrowany na (od)budowywaniu relacji społecznych, szczególnie miedzy lokalną społecznością a napływającymi uchodźcami. Cztery zwycięskie projekty zostaną zrealizowane ze wsparciem merytorycznym i finansowym Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz z udziałem eksperta zewnętrznego.

Mamy to! Wybraliśmy 4 wspaniałe projekty do realizacji w ramach konkursu "Relacje od nowa"! Wypatrujcie nas w Błoniu, Bogatem, Płocku i Serocku.

Projekty wybrane do realizacji:

 1. "(Od)dźwięki" - Muzeum Ziemi Błońskiej i Zespół Szkół nr 1 w Błoniu
 2. "JA – TY, MY – WY czyli świat emocji i relacji" - Gminna Biblioteka Publiczną w Bogatem i Szkoła Podstawowa w Bogatem
 3. "Wszyscy razem damy radę!" - Książnica Płocka i Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku
 4. "Znajdując się nawzajem – międzykulturowa integracja w Serocku" - Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku i Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Serocku

Regulamin jest dostępny do pobrania NA DOLE STRONY.

 

Moduł 2. WARSZTATY I SZKOLENIA

  • WARSZTATY DLA DZIECI

W „Elektrze – Czytelni Słów i Dźwięków” w Mazowieckim Instytucie Kultury przeprowadziliśmy warsztaty dla dzieci. Były one przede wszystkim poświęcone odbudowywaniu relacji i dobrostanu uczestniczek i uczestników, którzy doświadczyli konsekwencji izolacji społecznej w związku z pandemią.

Prowadząca – Katarzyna Witt, historyczka sztuki, edukatorka, animatorka kultury, twórczyni treści dla dzieci i młodzieży, autorka książek, więcej informacji TUTAJ.

Odbyły się następujące warsztaty:

11.07.2022 – „Zawsze ktoś jest gdzieś nowy”, grupa w ramach Lata w mieście

23.07.2022 – „Gudu i Gwai”, warsztaty rodzinne

27.07.2022 – „Mamy ze sobą coś wspólnego”, grupa Pedagodzy na Podwórka z Żyradowa

21.09.2022 – „Zróbmy sobie ludziowisko”, klasa ze szkoły podstawowej

Miejsce: Czytelnia Elektra Mazowieckiego Instytutu Kultury (ul. Elektoralna 12, Warszawa).
Udział w warsztatach był bezpłatny.

  • WARSZTATY DLA KADR KULTURY I NAUCZYCIELI

Nabór: sierpień-wrzesień
Realizacja: wrzesień-październik

Jesienią zaprosiliśmy na warsztaty adresowane do kadr kultury i nauczycieli. Tematem przewodnim było odbudowywanie i budowanie relacji pomiędzy różnymi grupami odbiorców. Skupiliśmy się na metodach i narzędziach pozwalających na praktykowanie więzi i dialogu oraz na wzmacnianiu kompetencji uczestników i uczestniczek. Warsztaty odbyły się w Mazowieckim Instytucie Kultury oraz w Puszczy Kampinoskiej.

Odbyły się następujące warsztaty:

22.09.2022 - PEDAGOGIKA CYRKU, prowadzący: Michał Niewiadomski

01.10.2022 – UKULELE DLA KAŻDEGO, prowadzący: Bartłomiej Orłowski

06.10.2022 - ANGAŻOWANIE I INTEGRACJA GRUP, prowadząca: Aleksandra Chodasz

07.10.2022 - KSIĄŻKA OBRAZKOWA W EDUKACJI, prowadząca: Katarzyna Witt

10.10.2022 - ANGAŻOWANIE I INTEGRACJA GRUP, prowadząca: Aleksandra Chodasz

11.10.2022 - PEDAGOGIKA DZIKIEJ PRZYRODY, prowadząca: Marta Sikorska

Więcej informacji TUTAJ.

Moduł 3. WIZYTY STUDYJNE

Zgłoszenia: sierpień-wrzesień
Realizacja: 13-14.09.2022 oraz 03-04.10.2022

We współpracy z Forum Kultury Mazowsze, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Mieście n. Pilicą oraz Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zorganizowaliśmy dwie wizyty studyjne do wybranych instytucji kultury w województwie mazowieckim – w Ciechanowie i w Nowym Mieście nad Pilicą.
Podczas wizyt studyjnych wymieniliśmy się doświadczeniami i dobrymi praktykami w obszarze (od)budowywania relacji, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań po czasie pandemii. Szczególnie zależało nam na sieciowaniu, wzajemnym wsparciu i współpracy. Do uczestnictwa w wizytach zaprosiliśmy wszystkich chętnych, reprezentujących lokalne instytucje kultury i placówki oświatowe.

Pierwsza wizyta odbyła się w Nowym Mieście nad Pilicą w dniach 13-14 września 2022 roku. Gościł nas Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury z dyrektorem Jackiem Zakrzewskim na czele.
Więcej informacji TUTAJ.

Podczas drugiej wizyty w dniach 03-04 października 2022 roku odwiedziliśmy Ciechanów. Gospodarzem było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie wraz z dyrektor Anną Smolińską.
Więcej informacji TUTAJ.

 

Projekt "Relacje od nowa" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

   

 

Kontakt:
Magdalena Różycka
Mazowieckie Obserwatorium Kultury
Mazowiecki Instytut Kultury
tel./SMS 661 660 994
e-mail m.rozycka@mik.waw.pl

Autorka fotografii: Jolanta Suszko - Adamczewska

Załączniki:

regulamin-konkursu.pdf - pobrań: 343, rozmiar: 531,56 KB

Biorą udział w konwersacji