A- A A+
vimeo facebook
Wisła łączy pokolenia
25 // 06 // 2019
Wisła łączy pokolenia

Seria kreatywnych spotkań w Dzielnicy Wisła rozpoczęła się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 19.00.

Prezentowany pierwszy z trzech cykli wystaw otworzy dyskusję na temat relacji międzyludzkich. Dystansowanie się pokoleń czy zapominanie o wzajemnych potrzebach to kwestie, o których chcą przypomnieć autorzy akcji. Wisła, jako ulubione miejsce tysięcy osób bez względu na wiek przyciąga bogatą ofertą rekreacyjną. Właśnie dlatego lewy brzeg Wisły od czerwca do jesieni będzie przestrzenią spotkań, seminariów oraz prezentacji dedykowanych nie tylko starszym mieszkańcom.

Pierwszy cykl „Wisła łączy pokolenia” symbolicznie rozpocznie uliczny pokaz „Pokolenia”, zaplanowany w czwartek, 13 czerwca o godz. 19.00, na bulwarze gen. G. Pattona, na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Artyści pokażą, czym jest starość, młodość i zgorzkniałość wieku.

W pawilonach wystawienniczych będzie można zobaczyć meble miejskie dla seniorów. Przysiadacze, przycupniki, siedziska, podniesione rabaty to kilka użytecznych przedmiotów, które powstały w efekcie współpracy projektantek i grupy „Starszyzna" działającej przy Fundacji Na miejscu. Wcześniej starsi warszawiacy opowiedzieli młodym artystom o mieście z jakim się zmagają. Wspólnie pracowali nad rozwiązaniami, które sprawią że te przestrzenie mogą stać się bardziej wygodne dla osób w każdym wieku. Powstały projekty, które wspierają bezpieczne poruszanie się, wygodniejszy kontakt z roślinami i zwierzętami, a także sprawniejsze korzystanie z usług. Więcej informacji tutaj.

Tuż obok, przy pergolach na bulwarze gen. G. Pattona odbędzie się wystawa pod hasłem "Niewidzialna ręka" nawiązująca do reportażu o anonimowej pomocy z lat 50. XX wieku, zestawiona zostanie z obecnymi przykładami działań społecznych i non profit prowadzonych nad Wisłą, takich jak akcje organizacji „Ej nie śmieć".

Z kolei na bulwarze J. Karskiego już pod koniec czerwca będzie można zobaczyć projekty, które zrealizowała ostatnio Warszawa w ramach budżetu obywatelskiego. Wszystkie zdjęcia nawiązują do hasła „Urządzamy przyjazne miasto”.

Pierwszemu cyklowi wystaw będą towarzyszyły wydarzenia:

• wtorek, 25 czerwca, godz. 18.00, Pawilon 512 - WYCZUCIE MIASTA
Dyskusja o tym, jak odbierają miasto osoby z ograniczeniami ruchowymi i zaburzeniami pamięci. Uczestnicy będą mogli poczuć się w ciele seniora za pomocą specjalnego kombinezonu a także wysłuchać jakie meble miejskie i obiekty ułatwiają poruszanie się osobom starszym

• sobota, 29 czerwca, godzina 12.00 , Pawilon 512 – AKCJE SPOŁECZNE DZISIAJ
Spotkanie i rozmowa autora "Niewidzialnej Ręki" z aktywistą z "Ej nie śmieć". Goście będą rozważać, czy w dzisiejszych czasach są możliwe anonimowe akcje społeczne organizowane na szeroką skalę.

• wtorek, 9 lipca, godzina 18.00 , Pawilon 512 -BULWARY DLA STARSZYCH – AKCJA
Spotkanie poświęcone prezentacji wniosków z audytów dostępności Wisły dla osób starszych. Tego dnia na starszych uczestników czekają zniżki w barach, bezpłatna woda, a dodatkowo zostanie otwarty salonik prasowy.

Projekty zostały sfinansowane przez miasto stołeczne Warszawa. Szczegóły dostępne będą na fanpage’u Dzielnicy Wisła, gdzie pojawi się więcej informacji i kolejne spotkania.

 

http://edukacja.warszawa.pl/projekty-i-inicjatywy/edukacja-varsavianistyczna/21689-wisla-laczy-pokolenia

  • Brak komentarzy