A- A A+
vimeo facebook
Kurs
21 // 03 // 2017
Kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania"

Całość kursu składa się z sześciu dwutygodniowych modułów tematycznych, do których załączone są teksty teoretyczne, filmy oraz ćwiczenia. Młodzież podczas trwania kursu będzie pracowała pod okiem doświadczonych mentorów, którzy wesprą ich działania. 

 

Zalety kursu

 • Praktyczne działania -  kurs to nie tylko wiedza o filmie, ale także jej praktyczne zastosowanie,
 • Indywidualny kontakt z mentorem - motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań -  każdy uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne. Sam wybiera ścieżkę dydaktyczną

 

Więcej informacji o kursie TUTAJ.

Zainspiruj swoich uczniów i uczennice do pracy z filmem i zgłoś ich na kurs internetowy. Formularz zgłoszeniowy wypełnia nauczyciel – opiekun ucznia bądź grupy uczniów uczestniczących w kursie.

 

Planowany start kursu: 20 marca. Kurs potrwa 3 miesiące.

Uczestnicy kursu o edukacji filmowej:

Edukacja filmowa w Polsce jest bardzo wysoko rozwinięta i myślimy, że w szkołach jest kładziony coraz większy nacisk na nowoczesne kino jak i teatr – jako  spojrzenie na świat przez obraz. Otwiera to nas – współczesną młodzież ­– i uwrażliwia nasze spostrzeganie świata (…) – Grupa Ampky.

Film pozwala również poznać wiele kultur, ludzkich zachowań, odkrywać różne ścieżki, które jeszcze nie zostały zadeptane. Chcemy właśnie dzięki temu kursowi znaleźć taką drogę i lepiej poznać film ­ ­– Grupa Xymena.

 

KURSY DLA NAUCZYCIELI

Oferujemy dwa typy kursów dla nauczycieli - kurs "ABC edukacji filmowej" oraz kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania".

Informacja o kursie "ABC edukacji filmowej"

 

Dlaczego warto? 

Kurs ten wprowadza uczestników w tajniki pracy z filmem, opierając się na narzędziu dostępnym w każdej szkole ponadpodstawowej - pakiecie Filmoteka Szkolna. Kursanci otrzymają wsparcie merytoryczne oraz metodyczne z zakresu edukacji filmowej. Uzyskają wszystko co jest konieczne do realizacji lekcji i projektów filmowych w sposób aktywny, ciekawy, angażujący uczniów.

Dla kogo?

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z edukacją filmową, posiadających dostęp do pakietu filmów Filmoteka Szkolna (pakiet ten znajduje się w każdej szkole ponadpodstawowej). W trakcie kursu odwołujemy się do pakietu, który można wykorzystać na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, a także w czasie zajęć artystycznych, filozofii, czy etyki. Film może stać się także świetnym tematem do dyskusji na godzinie wychowawczej i zajęciach pozalekcyjnych. Dlatego na kurs internetowy Filmoteka Szkolna zapraszamy nauczycieli, ale także wychowawców, bibliotekarzy oraz osoby prowadzące w szkołach zajęcia pozalekcyjne - wszystkich, którzy są gotowi sięgnąć po filmy i wykorzystać je w praktyce szkolnej.

 

Zalety kursu:

 • Praktyczne działania - możliwość natychmiastowego wykorzystania nowych rozwiązań w praktyce szkolnej,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań, który sprawia, że uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne.
 • Dostępność materiałów - kurs zostanie udostępniony na stronie CEO dla wszystkich zainteresowanych osób. 

 

Zakres tematyczny kursu:

 

1. Wiedza o filmie

 • Początki kina, narodziny gatunku
 • Krótka historia polskiego kina (na podstawie przykładów z Filmoteki Szkolnej)
 • Kino dokumentalne
 • Historia i ewolucja polskiej animacji

2. Język filmu

 • Podstawowe środki sztuki filmowej
 • Analiza języka filmowego

3. Metodologia pracy z filmem

 • Przegląd metody i technik dydaktycznych
 • Film na poszczególnych przedmiotach

4. Filmowe projekty edukacyjne

 • Jak wykorzystać metodę projektu w edukacji filmowej
 • Organizacja wydarzeń filmowych w szkole.

Jak zorganizowany jest kurs?

 • Kurs ma formułę otwartą. Materiał merytoryczny podzielony został na tzw. moduły (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami).
 • Kurs Filmoteka Szkolna składa się z 4 modułów. Uczestnicy mogą korzystać z przygotowanych materiałów w dowolnym czasie, a także wracać do nich w zależności od indywidualnych potrzeb.
 • Uczestnicy stopniowo wprowadzani są w kluczowe zagadnienia związane z edukacją filmową. Otrzymują materiały dydaktyczne i wskazówki do zastosowania w pracy w szkole. Podczas trwania modułu wypróbowują w praktyce nowe umiejętności i wiedzę.

 

Czas trwania kursu:
zależnie od preferencji uczestników

 

Informacje o kursie dla nauczycieli "Edukacja filmowa - nowe wyzwania"

 

Dlaczego warto?

W naszym nowym kursie pokazujemy innowatorskie, często zaskakujące możliwości pracy z filmem i edukację filmową w szerszym kontekście: kontekście zadań wychowawczych, jakie stoją przed nauczycielami w szkole, kontekście eksperymentów i innowacji pedagogicznych, kontekście praktycznych kompetencji realizacji projektów. Odpowiadając na zgłaszane nam zapotrzebowanie przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla wszystkich chętnych intensywniej włączać film do codziennej pracy nauczycielskiej i zajęć pozaszkolnych.

Dla kogo?

Kurs "Edukacja filmowa - nowe wyzwania" kierowany jest do nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy i animatorów, którzy pracują już z filmem  na swoich zajęciach, a teraz chcieliby poszerzyć spektrum tych działań. Na kursie dowiedzą się jak uczynić film wstępem do angażujących i skutecznych zajęć wychowawczych. Poznają nowatorskie metody  edukacji filmowej, a także podstawy realizacji innowacji pedagogicznej opartej na filmie. Zdobędą praktyczną wiedzę na temat tego, gdzie i jak szukać wsparcia dla swoich działań i pomysłów.

Kurs ten ukończyć może każdy, kto zapoznawszy się z podstawami edukacji filmowej, przekonał się do tego narzędzia edukacji, a teraz chciałby odkryć nowe obszary pracy z filmem.

 

Zalety kursu:

 

 • Praktyczne działania - możliwość natychmiastowego wykorzystania nowych rozwiązań w praktyce szkolnej,
 • Indywidualny kontakt – motywująca opieka mentorska w czasie całego kursu,
 • Dzielenie się doświadczeniami i sprawdzonymi dobrymi praktykami z opiekunami i innymi uczestnikami kursu,
 • Możliwość zapoznania się z najlepszymi praktykami edukacji filmowej w Polsce,
 • Wybór czasu, sposobu pracy, materiałów i zadań, który sprawia, że uczestnik uczy się dokładnie tego, co jest mu potrzebne.

 

Zakres tematyczny kursu:

1. Film a wychowanie

2. Eksperymenty i innowacje filmowe

3. Projekt od A do Z - jak napisać wniosek, zdobyć dotację i zrealizować projekt

 

Jak zorganizowany jest kurs?

 • Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy internetowej. Każdy uczestnik otrzymuje indywidualny login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny podzielony został na tzw. moduły (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami).
 • Kurs Filmoteka Szkolna składa się z pięciu modułów. Uczestnicy mają średnio 3 tygodnie na zapoznanie się z materiałami prezentowanymi w module oraz wykonanie proponowanych zadań. Z platformy mogą korzystać w dowolnym czasie.
 • Stopniowo wprowadzani są w przedmiotowe zagadnienia. Otrzymują materiały dydaktyczne i wskazówki do zastosowania w pracy w szkole i poza nią. Podczas trwania modułu wypróbowują w praktyce nowe umiejętności i wiedzę.
 • Wnioski wynikające z zastosowania umieszczają w sprawozdaniu, które publikują na platformie kursu pod koniec trwania modułu. Każdy uczestnik ma ścisły kontakt ze swoim mentorem, który komentuje jego sprawozdania. Ma również dostęp do sprawozdań innych kursantów. Przewidziane są także inne sposoby interakcji (forum, rozmowa z mentorem).

 

Czas trwania kursu:


Kurs trwa 3 miesiące.

Udział w kursie jest odpłatny: 200 zł (płatności za udział nauczyciela w kursie może dokonać szkoła - prosimy o zaznaczenie przy zgłoszeniu na kogo wystawić fakturę).

Regulamin kursu i informacje o płatnościach: TUTAJ.

Kurs internetowy rozpocznie się 27 marca. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj

Kurs jest realizowany w ramach programu Filmoteka Szkolna. Akcja! we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

SZKOLENIA STACJONARNE

Oferujemy szkolenia na rozmaite tematy z zakresu edukacji filmowej. Zestawienie proponowanych tematów, opis prowadzących oraz cennik znaleźć można pod następującym linkiem.

 • Brak komentarzy