A- A A+
vimeo facebook
Historia mówiona - jak zrobić lokalny projekt wykorzystując historię mówioną?
05 // 12 // 2019
Historia mówiona - jak zrobić lokalny projekt wykorzystując historię mówioną?
Zapraszamy na warsztaty w ramach Mazowieckiej Akademii Kadr Kultury!

Data: 5.12.2019r.

Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Godziny: 9:00 - 17:00

Liczba miejsc na warsztatach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Historia Mazowsza ostatnich 80 lat (bo takich świadków historii możemy nagrywać) to losy odbudowy Polski po II wojnie światowej, to historie lokalnych zakładów przemysłowych, historie PGR-ów, dzieje rozwoju sadownictwa w rejonie grójecko-wareckim, wyjazdy Żydów w 1968 roku, strajki robotnicze w Radomiu i Ursusie, powstanie Solidarności czy upadki zakładów produkcyjnych po 1989 roku. To także życie codzienne – charakterystyczna socjalistyczna i jednocześnie modernistyczna architektura, „czyn społeczny” i wszystkie obiekty, które powstały w ramach tej akcji (np. kina, gmachy domów kultury, stacje kolejowe czy świetlice wiejskie), czas wolny i życie kulturalne, szkolnictwo i opieka medyczna. Te wszystkie tematy mogą być w lokalnych społecznościach pretekstami do realizacji projektów „oral history”, dlatego chcemy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób realizować dobrze i efektywnie działania wykorzystujące Historię Mówioną.

Cele szkolenia:

  • Zwiększenie wiedzy o metodzie oral history i metodzie biograficznej;
  • Zwiększenie umiejętności przeprowadzania wywiadów biograficznych;
  • Uwrażliwienie na kwestie związane z badaniami nad pamięcią, w tym wprowadzenie kategorii „postpamięci” (czyli tworzenia „pamięci odziedziczonej”)
  • Stworzenie katalogu tematów, wokół których można realizować lokalne projekty dotyczące „oral history”
  • Poznanie dobrych praktyk

Prowadzenie:

Anna Czyżewska - ukończyła Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz Szkołę Procesu Grupowego. Od 2012 roku pracuje jako trenerka prowadząc szkolenia dla kadr kultury, m.in. dotyczące planowania i pisania projektów animacyjnych wykorzystujących lokalne dziedzictwo i historię. Realizowała liczne projekty wykorzystujące historię mówioną, działając m.in. w Warszawie, Sulejówku, Pruszkowie, Otwocku, ale też w Ukrainie czy Łotwie.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: Rekrutacja zakończona

 

Kontakt w sprawie warsztatu:

Natalia Roicka

Dział Edukacji

Mazowiecki Instytut Kultury

tel. 601 668 314, 22 586 42 25

e-mail n.roicka@mik.waw.pl

Załączniki:

makak-regulamin.pdf - pobrań: 150, rozmiar: 210.57 KB
  • Brak komentarzy