Zespół

Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy praktyków kultury: badaczy, animatorów, opowiadaczy, muzyków oraz autorów podcastów i projektów opartych o lokalne dziedzictwo kulturowe Mazowsza. Ideą projektu jest też wzajemna nauka uczestników poprzez wymianę doświadczeń, potencjałów twórczych i umiejętności. Pracujemy w kameralnej grupie.

Beata Frankowska – opowiadaczka historii (storyteller), redaktorka, animatorka kultury, edukatorka, związana z pierwszym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym opowiadaczy „Grupa Studnia O”. (www.studnia.org); od ponad dwudziestu lat, wytrwale i nieprzerwanie, zajmuje się sztuką opowiadania, tworzy/reżyseruje spektakle opowiadania, które pokazuje w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach w Polsce i zagranicą. Od 2006 roku współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (www.festiwalopowiadania.pl). Współautorka i redaktorka książki „Małe muzea, duże historie”, adresowanej do muzealników i animatorów kultury. Koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, związanych z dialogiem kulturowym, tożsamością, pamięcią. Prowadzi warsztaty opowiadania historii dla różnorodnych grup zawodowych, w tym dla nauczycieli, socjoterapeutów, bibliotekarzy, muzealników, edukatorów, a także dla dzieci, młodzieży, studentów. We współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej zrealizowała wiele projektów związanych z opowiadaniem historii lokalnych, m.in. w Węgrowie, Biłgoraju, Zgierzu, Kazimierzu Dolnym. Od kilku lat współtworzy fundację Musszelka, gdzie łączy sztukę opowiadania z ekologią, wydaje książki dla dzieci (www.musszelka.pl).

 

Anna Woźniak – animatorka kultury, opowiadaczka, inicjatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i artystycznych. Od 2015 r. współtworzy artystyczna grupę Opowieści z Walizki, w której wspólnie z Joanną Sarnecką realizuje spektakle narracyjne. Występuje na festiwalach,  w muzeach, domach kultury, bibliotekach, świetlicach, więzieniach. Pracuje w dziale edukacji Mazowieckiego Instytutu Kultury, gdzie w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury przygląda się procesom kulturowym w woj.mazowieckim. Studiuje podyplomowo Pedagogikę Teatru w IKP UW. Prowadzi pracownię artystyczną Dryg i Myk w Warszawie. W działaniach warsztatowych szuka nieoczywistych środków edukacyjnych, oryginalnych koncepcji współpracy, z powodzeniem łącząc doświadczenie muzealne ze sztukami plastycznymi i żywą narracją. www.opowiescizwalizki.pl, www.niewidzialnemiasta.pl

 

Krzysztof Guzewicz – muzyk, pekusjonista, edukator, muzykoterapeuta, producent. Autor perkusyjnej muzyki teatralnej. Współpracuje m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Lalka w Warszawie, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Instytutem F. Chopina w Warszawie. W swojej pracy stawia na ogromną szerokość pojęcia „rytm”, używając jednakowo instrumentów tradycyjnych, elektroniki czy przedmiotów codziennego użytku. Na scenie współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Kalmanem Baloghiem, Magdą Navarette, Kayah. Współtwórca takich formacji jak T/Aboret, MIkroelementy Chaosu, Dobroto, Tygiel Folk Banda. Jako edukator prowadzi zajęcia z zakresu rytmiki wyrażania emocji z grupami osób niepełnosprawnych, w szkołach, placówkach teatralnych. Specjalizuje się w instrumentach perkusyjnych Bliskiego Wschodu, ale rytm odnajduje wszędzie zarówno w skomplikowanej elektronice, jak i domowych łyżkach.

 

Dominika Wysmułek (projektantka graficzna, inicjatorka, organizatorka i koordynatorka akcji społeczno-edukacyjnych) i Jacek Wolszczak (aktor, dziennikarz i nauczyciel). Wspólnie zrealizowali szereg nowatorskich działań artystycznych i edukacyjnych m.in.: futurystyczną grę miejską podczas festiwalu Brunonalia w Klimontowie (2011), interaktywne 50-urodziny warszawskiego kina Luna, 4 słuchowiska radiowe inspirowane kulturowymi zasobami lokalnymi w ramach projektu „Historyczne 15 minut” w Grodzisku Maz. (2016).  Od 2019 r. tworzą dwa podcasty:
“Projektanci Zmian” - audycja inspirująca do zmieniania świata na lepsze,
“Obraz Tygodnia” - podcast-żart, parodiujący świat galerii, wernisaży i wielkiej sztuki.

 

dr Joanna Kubicka – z wykształcenia kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie współorganizuje specjalizację „Animacja kultury”. Jako prezeska Stowarzyszenia „Katedra Kultury” koordynowała wiele projektów, w tym międzynarodowe programy poświęcone praktycznemu kształceniu animatorów kultury. Brała też udział w wielu działaniach angażujących społeczności lokalne. Współpracowała m.in. z Grupą Studnia O., Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury Aktywnej SO:ON.  Zajmuje się tworzeniem sytuacji sprzyjających działaniom animatorów kultury, nauczycieli, instruktorów, edukatorów i innych osób, które mają lub chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Organizuje i prowadzi spotkania, warsztaty, wizyty studyjne i objazdy, które dostarczają inspiracji, uczą działania i umożliwiają uczestnikom mierzenie się z własnymi możliwościami. W swoich działaniach często odwołuję się do różnych sposobów identyfikacji z przestrzenią.

 

Bogna Brewczyk — ilustratorka i graficzka. Ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Grafiki, specjalizując się w tworzeniu filmów animowanych. Obecnie prowadzi Widoki.studio, pracuje głównie nad ilustracjami i przygotowaniem książek. Autorka plakatów do projektu. https://www.instagram.com/bognabrewczyk/