Rezydencje animacyjne we wsiachPo bardzo intensywnych obradach możemy przedstawić rezydentki, które w tym roku będą wspierały mazowieckie wsie w realizacji społecznych działań twórczych. Kapituła Konkursowa była pod dużym wrażeniem przesłanych zgłoszeń, więc wybór tylko trzech z nich był dla wszystkich prawdziwym wyzwaniem. Dziękujemy animatorkom i artystkom społecznym, które zainteresowały się naszym programem i cieszymy się, że mogliśmy poznać Wasze działania.
 
Pora przedstawić rezydentki:


Gratulujemy! 
 
Sylwetki animatorek przybliżymy w naszym cyklu Animator/Animatorka Tygodnia na Facebooku.

 __________________________________________________________________________________________

Zakończyliśmy nabór animatorek i animatorów oraz artystek i artystów społecznych do drugiej edycji rezydencji animacyjnych we wsiach w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Zgłoszenia można było przesyłać  do 23 maja 2021 r. Tym razem zapraszaliśmy do współtworzenia społecznych działań twórczych w trzech podwarszawskich wsiach: Ustanowie, Rozalinie i Laskach.


UCZENIE PRZEZ DOŚWIADCZENIE
Działania twórcze i społeczne w małych miejscowościach są w dużej mierze realizowane przez amatorów – osoby z odpowiednim temperamentem, charakterem, potrzebami społecznymi. Najpierw są intuicje, zdobywanie wiedzy jest często następnym krokiem. Aby podnieść kompetencje lokalnych animatorów i animatorek kultury, Zespół Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej stara się działać zgodnie z cyklem Kolba i jak najczęściej uczyć przez doświadczenie. Tak narodził się pomysł rezydencji animacyjnych we wsiach.

FORMUŁA REZYDENCJI ANIMACYJNYCH
Rezydencje animacyjne będą polegały na współpracy doświadczonych animatorek/animatorów kultury lub artystek/artystów społecznych z trzema sołtyskami niewielkich, podwarszawskich wsi. To co ważne, to jak najlepsze dopasowanie osób, oczekiwań i koncepcji – dlatego nabór ma otwartą formę konkursu. Finalnego wyboru dokonają same sołtyski wraz ze swoimi społecznościami.

Rezydencja polegać będzie w dużej mierze na współbyciu oraz współorganizacji działań społecznych i twórczych we wsiach. Wyłonione w konkursie rezydentki i rezydenci wykonywać będą pracę terenową na miejscu wspierając sołtyski swoją wiedzą, kompetencjami i pomysłami.

Każda rezydentka/rezydent otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5000 zł brutto. Dodatkowo pokryte zostaną koszty realizacji działań w kwocie do 5000 zł brutto (w każdej z lokalizacji).

Rezydenci zobowiązani są wziąć udział w obowiązkowym spotkaniu inicjującym rezydencje. Termin spotkania: 11 czerwca.

Szczegóły współpracy określone są w REGULAMINIE REZYDENCJI ANIMACYJNYCH WE WSIACH 2021, który znajduje się również w załączniku pod artykułem. 

ZASADY NABORU
Celem naboru jest wyłonienie trzech osób, będących animatorami lub animatorkami kultury, artystkami bądź artystami społecznymi. Zadaniem każdej z nich będzie przeprowadzenie rezydencji animacyjnej w terminie lipiec-wrzesień 2021 r. w ścisłej współpracy z sołtyską i społecznością lokalną jednej z trzech wsi w woj. mazowieckim: Ustanów, Rozalin, Laski (gm. Izabelin).

Aby wziąć udział w naborze na rezydencje animacyjne we wsiach w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej należało zapoznać się ze szczegółowym REGULAMINEM oraz uzupełnić i przesłać FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY do dnia 23 maja 2021 r. (włącznie).

Uzupełniając formularz należało załączyć swoje portfolio oraz umieścić link do krótkiego filmu z odpowiedzią na pytanie “Dlaczego chcę wziąć udział w rezydencjach animacyjnych we wsi Ustanów, Rozalin lub Laski?”

Kryteria wyboru rezydentów/rezydentek to:

  1. doświadczenie w realizacji działań animacyjnych ze społecznościami lokalnymi;
  2. udokumentowane wykształcenie lub/oraz dorobek animacyjny/w obszarze sztuk społecznych;
  3. umiejętność realizacji projektów kulturalnych: planowania działań zgodnie z harmonogramem, zarządzania budżetem projektu, prowadzenia warsztatów twórczych, pracy metodą projektu.


Nabór skierowany był do osób działających na terenie Polski ze szczególnym uwzględnieniem województwa mazowieckiego. W naborze mogłły brać udział osoby fizyczne.

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW
Pytania prosimy kierować drogą mailową: mpek@mik.waw.pl lub telefonicznie: 669 395 783

Projekt organizowany jest w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej.
Operatorem Programu oraz organizatorem naboru jest Mazowiecki Instytut Kultury.
Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


WSIE BIORĄCE UDZIAŁ W REZYDENCJACH ANIMACYJNYCH 2021

Laski sołtyska Anna Mandes

Laski to bardzo specyficzna wieś – położona blisko granic Warszawy, pozostaje jednak w strefie wiejskiej, nie aglomeracyjnej. Są wśród mieszkańców osoby, które urodziły się w Laskach i spędzają w nich całe swoje życie. W przeszłości w Laskach istniał prężnie działający Dom Kultury. Dzisiaj centrum kultury żyje w centrum gminy, w Izabelinie. Mieszkańcy mówią, że tęsknią za domem kultury „tu blisko, pod nosem, na wyciągnięcie ręki”.

Jak pisze sołtyska wsi: „Jesteśmy rozpędzeni, ale potrzebujemy Was! Chciałabym skupić się na ułatwieniu pozyskania historii wsi Laski oraz umożliwienie mieszkańcom spędzenia czasu lokalnie, wartościowo, z historiami z ich dzieciństwa. Muzyka lokalna – harmonia, skrzypce na pewno pozwoliłyby wrócić wspomnieniami do danych lat. Wzmocnienie relacji sąsiedzkich, odkrycie sekretów ulic – taka potrzeba pojawia się podczas naszych zebrań wiejskich [...]
Chciałabym, aby rezydencje były także przyczynkiem do stworzenia miejsca aktywności lokalnej, kulturalnej tu na miejscu, w Laskach. Tak by mieszkańcy w każdym wieku, z różnymi zainteresowaniami mogli takie miejsce tworzyć i z niego korzystać.”

 

 

Rozalin sołtyska Agnieszka Palmowska

Rozalin jest wsią, która liczy jedynie 780 mieszkańców.
Jak pisze sołtyska wsi: „Stanowimy zgraną paczkę fajnych ludzi bez względu na wiek i pochodzenie. Rozalin składa się ze Starszych Mieszkańców, którzy mieszkają i pracują we wsi od lat i takich, którzy sprowadzili się niedawno i dojeżdżają do pracy do Warszawy. Autochtoni określają wszystkich żartobliwie jako „ptoki, „krzoki” i „pnioki”, czyli  tych młodych, co latają i właściwie niedawno przylecieli, tych co trochę dłużej już się zadomowili i tych którzy już mocno zapuścili korzenie. Absolutnie nie jest to podział pejoratywny, tylko bardziej obserwacja i podejście z przymrużeniem oka, bo animozji we wsi nie ma [...] W mieście powiedzielibyśmy, że mamy fajne społeczeństwo obywatelskie, które realizuje projekty, a u nas na wsi po prostu aktywizujemy się lokalnie i integrujemy. Większość z nas lubi jak się dzieje i jak  wrze. Razem sprzątamy wieś, organizujemy imprezy, koncerty, spotkania, gdzie bawią i integrują się wszyscy – Ci starsi i Ci młodsi, Ci stąd i Ci Nowi. 
Mamy stare kroniki Rozalina pełne zdjęć mieszkańców, którzy nadal tu mieszkają - korci mnie już od dawna, by kroniki 'ożyły', by to one stały się pretekstem do spotkania, być może przedstawienia, może powinniśmy po prostu zorganizować twórcze spotkanie, na którym starsi opowiedzą młodszym jak to kiedyś tu było, a jak jest teraz. Chciałabym zorganizować coś na pograniczu wydarzenia społecznego i twórczego, co znów połączy  choć na chwilę nas wszystkich - ptoki, krzoki i pnioki”.

 

 

Ustanów sołtyska Marta Wencławiak 

Sołtyska oraz mieszkańcy Ustanowa chcą, aby miejscowość była nie tylko sypialnią dla osób pracujacych w Warszawie. Integracja między mieszkańcami rdzennymi, a napływowymi z Warszawy wydaje się im szalenie ważna. Do tej pory odbywała się głównie podczas pracy przy wspólnych przedsięwzięciach lub wokół wspólnych wyzwań (pikniki, budowa kanalizacji, kradzieże).

Jak pisze sołtyska wsi: „Fajnie gdyby odbywała się także podczas aktywności kulturalnych. Podobnie z integracją międzypokoleniową. Oba typy integracji są szalenie potrzebne w takich miejscowościach jak nasza, które straciły swój dawny czysto wiejski charakter, a przekształciły się lub przekształcają się w podwarszawskie suburbia.

 

 

 __________________________________________________________________________________________

REZYDENCJE ANIMACYJNE WE WSIACH 2020

Wieś Rząśnik-Majdan

Sołtyska Agnieszka Kryspin-Gałązka


Rezydentka Pola Rożek

       

>> ZOBACZ FINAŁ REZYDENCJI WE WSI RZĄŚNIK-MAJDAN<<

Wsie Kurpie Dworskie i Szlacheckie

  Sołtyska Izabela Gawek


R
ezydentka Agata Siwiak

         

>> ZOBACZ EFEKT REZYDENCJI WE WSIACH KURPIE DWORSKIE I KURPIE SZLACHECKIE <<

Wieś Wola Cygowska

        Sołtyska Anna Elsner 


Rezydentka Bogumiła Majczyno
 www.youtube.com/watch?v=ItrhbAfgigs

 

>> ZOBACZ FOTOGRAFICZNE RELACJE Z REZYDENCJI WE WSI WOLA CYGOWSKA <<

 

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY REZYDENCJE 2020 W KRÓTKIM REPORTAŻU WIDEO:

 

 

Załączniki:

regulamin-rezydencji-we-wsiach-2021.pdf - pobrań: 949, rozmiar: 117,51 KB

Dołącz do programu!