vimeo facebook
DAJĘ SŁOWO
05 // 09 // 2016
DAJĘ SŁOWO
Mińsk Mazowiecki

Miejscowość: Mińsk Mazowiecki

Opis: Daję słowo to projekt edukacyjny, którego celem jest ukazanie, że dobre słowa mają moc a poprzez akcje artystyczne można zmieniać środowisko lokalne. Najważniejszym działaniem będzie akcja w przestrzeni miejskiej zakończona muralem stworzonym z dobrych słów zebranych od mieszkańców. Grupa młodzieży weźmie udział w warsztatach:

Projektowanie sytuacji twórczy (Janusz Byszewski)

Loesje – plakaty zmieniające rzeczywistość (Loesje Polska)

Jak zostać badaczem społeczności lokalnej (Latający Animatorzy Kultury)

Odbiorca o specjalnych potrzebach (Fundacja Kultury Bez Barier)

Trzymając się głównego założenia, projekt  zaplanowano bardzo elastycznie. Zostały postawione tylko dwa ograniczenia, uczestnikami mają być uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej a najważniejszym wydarzeniem będzie akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej. Przed wypełnieniem wniosku aplikacyjnego na konkurs grantowy spotkałam się z wszystkimi uczniami trzecich klas gimnazjum w Mińsku Mazowieckim. Opowiedziałam o planowanym projekcie i zaprosiłam chętnych na warsztaty kreatywności, na których mieliśmy wspólnie stworzyć nazwę i dopracować pomysł na akcję. Na warsztaty przyszło 25 osób, przyjęli nazwę Młodzieżowa Rada Muzeum. Na potrzeby komunikacji założyli grupę na Facebooku – "I co na to Marszałek".  Nazwa nawiązuje do postaci Józefa Piłsudskiego – którego Muzeum reprezentuję. Grupa zgodnie uznała, że akcja ma wywołać w mieszkańcach pozytywne emocje i być przeciwwagą do wszechobecnej brutalizacji języka. Będzie składać się z dwóch etapów: zbiórki od mieszkańców dobrych słów oraz muralu na którym zostaną zaprezentowane owoce zbiorów. Zbiórka odbędzie się pod hasłem wymiany/uwalniania się z dobrych słów – nawiązanie do wymian odzieży czy przedmiotów.

Szczegóły akcji zostały dopracowane podczas warsztatów z Januszem Byszewskim, który oprócz warsztatów przez cały projekt będzie konsultował i wspierał działania. Mural zostanie zlokalizowany w okolicy dworca, który każdego dnia skupia mieszkańców dojeżdżających do pracy. Przy jego tworzeniu grupę będzie wspomagać Dariusz Paczkowski.

Przed zaprojektowaniem akcji uczestnicy spotkają się z Fundacją Kultury Bez Barier, ma to uwrażliwić ich na potrzeby różnych grup odbiorców i przy projektowaniu akcji uwzględnienie ich potrzeb. Po serii warsztatów rozpocznie się realizacja zaplanowanego działania. Grupa będzie musiała dopełnić formalności związanych z udostępnieniem przez miasto przestrzeni na mural.

Czas realizacji: wrzesień – październik 2016 r.

Osoby realizujące: Monika Marciniak / Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Katarzyna Łaziuk / I LO w Mińsku Mazowieckim